Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uprawnieni i zobowiązani do odszkodowania, o którym mowa w art. 18[3d] k.p.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie zasady równego traktowania (art. 18[3d] k.p.)

W świetle art. 18[3d] k.p. uprawnioną do odszkodowania jest osoba, wobec której dopuszczono się naruszenia zasady równego traktowania, a więc zarówno pracownik, jak i kandydat na pracownika oraz były pracownik. Zobowiązanym do wypłaty świadczenia jest natomiast pracodawca, a także osoby działające w jego imieniu (art. 3[1] k.p.). 

Kontrowersyjne jest, czy pracodawca odpowiada na zasadzie ryzyka osobowego także za praktyki dyskryminacyjne stosowane przez innych pracowników (za takim stanowiskiem opowiada się D. Doerre-Nowak (w:) K.W. Baran, E. Chmielek-Łubińska., D. Doerre-Nowak, L. Mitrus, T.M. Nycz, A. Sobczyk, B. Wagner, Kodeks pracy. Komentarz, Gdańsk 2010 r., s. 117 i P. Korus (w:) A. Sobczyk, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2014, s. 73; upatrując podstaw owej odpowiedzialności w art. 120 k.p. lub art. 94 pkt 2b k.p.; odmiennie W. Sanetra, którego zdaniem odpowiedzialność tę ponosi tylko pracodawca - W. Sanetra (w:) J. Iwulski, W. Sanetra, Kodeksu pracy. Komentarz, Warszawa 2011, s. 179).

Uchwała SN z dnia 28 września 2016 r., III PZP 3/16

Standard: 60195 (pełna treść orzeczenia)

Roszczenie o odszkodowanie z tytułu odmowy nawiązania stosunku pracy przysługuje przeciwko pracodawcy także wówczas, gdy do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu doszło w toku rekrutacji na to stanowisko, dokonanej przez organ znajdujący się poza strukturami pracodawcy.

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 18[3a] § 1 k.p., którego skutkiem jest w szczególności odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy (art. 18[3b] § 1 pkt 1 k.p.). Nie budzi zatem wątpliwości, że odszkodowanie dochodzone z tej przyczyny przysługuje od pracodawcy także wówczas, gdy naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu dokonała osoba działająca w imieniu pracodawcy.

Wyrok SN z dnia 5 maja 2011 r., II PK 181/10

Standard: 61512 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.