Obowiązek wierności między małżonkami po orzeczeniu separacji
Prawa i obowiązki małżonków (art. 23 k.r.o.)
Wraz z orzeczeniem separacji małżonkowie nie mają obowiązku zachowywania wzajemnej wierności czy też pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym. Wprawdzie sensem istnienia instytucji separacji jest restytucja związku małżeńskiego, a zachowanie wierności może znacznie pomóc w realizacji tego celu, to jednak, jego niezachowanie nie można ocenić w kontekście rażącej niewdzięczności, a jedynie utrwalenia jednej z przesłanek separacji , tj. braku więzi emocjonalnej, czy fizycznej.
Zdrada małżonka w okresie faktycznej separacji nie stanowi aktów o charakterze rażącej niewdzięczności.
Wyrok SA w Łodzi z dnia 30 listopada 2017 r., I ACa 431/17
Standard: 60041 (pełna treść orzeczenia)
Małżonków po orzeczeniu separacji nie obowiązuje już art. 23 k.r.o. Dyskusyjne jednak jest twierdzenie, że małżonkowie pozostający w separacji nie są obowiązani do wzajemnej wierności.
W literaturze przedmiotu wyrażany jest też pogląd, że skoro sensem istnienia instytucji separacji jest restytucja związku małżeńskiego, a obowiązek wierności może znacznie pomóc w realizacji tego celu - w każdym razie z pewnością nie zaszkodzić - obowiązek wierności powinien ciążyć na małżonkach. (J. Halberda Separacja - wybrane zagadnienia materialnoprawne (przesłanki, skutki Rejent 2001/11/85).
Należy też wskazać, że strony już po orzeczeniu separacji nawiązały pożycie, prowadziły wspólne gospodarstwo domowe i wspólnie spędzały wolny czas. Nie ulega wątpliwości, że wyłączną przyczyną ponownego zupełnego rozkładu pożycia było zachowanie powoda, który związał się z inna kobietą. Nawet jednak w sytuacji, gdy małżonkowi nie można przypisać winy w samym rozkładzie małżeństwa nie można pomijać, że rozkład ten obecnie stał się rozkładem trwałym. I w tym przypadku przyczyna leży wyłącznie po stronie powoda. Jego to, bowiem działania spowodowały utrwalenie się istniejącego rozkładu pożycia.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 9 września 2009 r., I ACa 565/09
Standard: 11371