Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek wzajemnej pomocy w razie orzeczenia separacji (art. 61[4] § 3 k.r.o.)

Obowiązek wzajemnej pomocy i przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny (art. 23 i 27 k.r.o.) Skutki orzeczenia separacji (art. 61[4] k.r.o.)

Obowiązek wzajemnej pomocy w razie orzeczenia separacji (art. 61[4] § 3 k.r.o.). Obliguje on do dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego. Stąd małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Regulacja ta stanowi jeden z wyjątków od ogólnej zasady, że separacja wywołuje skutki takie, jak orzeczenie rozwodu.

Obowiązek pomocy obejmuje zarówno sferę relacji majątkowych małżonków, jak również osobistą płaszczyznę odniesień. Chodzi więc o przyczynianie się do zaspokajania materialnych potrzeb współmałżonka, świadczenie pomocy w pracy zawodowej i zarobkowej, pomoc w gospodarstwie domowym, uczestniczenie w życiu rodzinnym, pielęgnację w czasie choroby i kalectwa współmałżonka oraz wzajemne psychiczne i moralne wsparcie w trudniejszych sytuacjach dotykających współmałżonka lub oboje małżonków.

Obowiązek wzajemnej pomocy z art. 61[4] § 3 k.r.o., który nie ogranicza się wyłącznie do świadczeń pieniężnych i nie musi wiązać się ze stałym, regularnym dostarczaniem świadczenia na rzecz drugiej osoby. Podstawą jego aktywacji są zasady słuszności.

Wyrok SN z dnia 16 lipca 2020 r., I UK 404/18

Standard: 60036 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.