Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ocena zadaniowego czasu pracy w świetle zasady uprzywilejowania pracownika (art. 18 k.p.)

Zadaniowy czas pracy (art 140 k.p.) Swoboda kształtowania treści stosunku pracy w drodze umowy o pracę (art. 18 k.p.)

W wyroku Sądu Najwyższego z 17 lutego 2004 r., I PK 377/03 zaprezentowano tezę, zgodnie z którą system zadaniowego czasu pracy nie podlega ocenie w świetle zasady uprzywilejowania pracownika (art. 18 k.p.). 

Zdaniem Sądu Najwyższego w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę, nie oznacza to jednak, że ocenie takiej nie podlegają również konkretne postanowienia umów o pracę (lub wewnętrznych aktów prawa pracy), które ustanawiają zasady rozliczania czasu pracy i obliczania wynagrodzenia za pracę, zwłaszcza, gdy są one oczywiście sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.

O ile nie można „z góry” ocenić, że zadaniowy system czasu pracy jest mniej korzystny dla pracownika niż podstawowy system czasu pracy, o tyle już taka ocena jest dopuszczalna w odniesieniu do konkretnych postanowień umownych, które pod pozorem wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy zmierzają w istocie do pogorszenia sytuacji pracownika. 

Pozwany pracodawca, pod pozorem zastosowania zadaniowego systemu czasu pracy, zmierzał do wprowadzenia własnej, odmiennej od kodeksowej definicji czasu pracy, w której czasem pracy jest jedynie czas faktycznego wykonywania obowiązków, nie zaś czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy. W dodatku wprowadził on taki system przydzielania i rozliczania „zadań” powierzanych pracownikom, że w praktyce było niemożliwe odniesienie do nich norm czasu pracy wynikających z art. 129 k.p., co w praktyce, przy braku właściwej ewidencji czasu pracy, oznaczało brak możliwości kontrolowania spełniania tych norm. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że o ile efektywność pracy i realizacja norm pracy może mieć znaczenie dla obliczenia wynagrodzenia pracownika w ramach akordowego systemu wynagradzania, to w żadnej mierze, nie może ona wpływać na rozliczanie czasu pracy pracownika i rozumienie tego pojęcia w ramach stosunku pracy, to bowiem zostało dokładnie wyjaśnione w art. 128 § 1 k.p. i nie może być modyfikowane przez strony stosunku pracy.

Wyrok SN z dnia 17 września 2020 r., II PK 246/18

Standard: 59810 (pełna treść orzeczenia)

System zadaniowego czasu pracy nie podlega ocenie w świetle zasady uprzywilejowania pracownika (art. 18 k.p.).

System zadaniowego czasu pracy nie podlega ocenie w świetle zasady uprzywilejowania pracownika (art. 18 k.p.), gdyż nie jest on ani mniej, ani bardziej korzystny, tylko po prostu inny niż normalny czas pracy, przy czym ze względu na stopień swej elastyczności jest to z założenia system korzystny w zasadzie dla obu stron stosunku pracy. 

Wyrok SN z dnia 17 lutego 2004 r., I PK 377/03

Standard: 59811 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.