Sprzeczność z dobrymi obyczajami wniosku o zawezwanie do próby ugodowej wyłącznie w celu doprowadzenia do przerwy biegu przedawnienia
Zawezwania do próby ugodowej a przerwa terminu przedawnienia Zasada prawdy, lojalności, dobrych obyczajów; zakaz kłamstwa procesowego (art. 3 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wystąpienie z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej wyłącznie w celu uzyskania przerwy biegu przedawnienia jako nadużycie uprawnienia procesowego jest czynnością procesową sprzeczną z dobrymi obyczajami.
Jeżeli sąd, przeprowadzając postępowanie pojednawcze, potraktował wniosek o zawezwanie do próby ugodowej zgodnie z jego funkcją, tj. jako czynność procesową, która zmierzała do podjęcia próby ugodowej, i uznał go za dopuszczalny, podejmując stosowne czynności, to nie ma podstaw, aby w późniejszym procesie o zasądzenie, badać intencje i cel, którym kierował się wierzyciel, występując z wcześniejszym wnioskiem i w zależności od kwalifikacji tego celu, oceniać zarzut przedawnienia
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., III PSKP 25/22
Standard: 73002 (pełna treść orzeczenia)
Wystąpienie z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej wyłącznie w celu uzyskania przerwy biegu przedawnienia jako nadużycie uprawnienia procesowego jest czynnością procesową sprzeczną z dobrymi obyczajami (zob. wyrok SN z 27 lipca 2018 r., V CSK 384/17).
Wyrok SN z dnia 29 września 2020 r., III PK 52/19
Standard: 59809 (pełna treść orzeczenia)