Niedopuszczalność zobowiązania stron układu zbiorowego do dokonania jego wykładni i zawieszenia postępowania
Wyjaśnienia treści postanowień układu dokonane przez strony układu (art. 241[6] k.p.) Zawieszenie postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c.
O potrzebie skorzystania z prawa do wyjaśniania treści układu zbiorowego pracy (art. 241[6] § 1 k.p.) decydują strony tego układu na podstawie własnej oceny, która nie musi być zbieżna z profesjonalną oceną prawniczą.
Wyrok SN z dnia 19 sierpnia 2004 r., I PK 528/03
Standard: 59698 (pełna treść orzeczenia)
W wyroku z dnia 2 czerwca 1970 r., I PR 146/70 Sąd Najwyższy stwierdził, że sąd nie jest uprawniony do zobowiązania stron układu zbiorowego do autentycznej wykładni postanowień tego układu. Sąd obowiązany jest rozstrzygnąć każdą sprawę cywilną zgłoszoną w trybie właściwym i w tym celu wyposażony jest w nieskrępowaną władzę zarówno do autorytatywnego rozstrzygnięcia powstałych spornych zagadnień, jak i do wykładni przepisów ustawowych i postanowień umownych - na podstawie własnej oceny.
Na tle tego rozstrzygnięcia należy zauważyć trafne zwrócenie uwagi na brak możliwości zobowiązania stron układu zbiorowego do dokonania jego wykładni i zawieszenia przez sąd pracy postępowania. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego, administracyjnego, dyscyplinarnego lub karnego (art. 177 § 1 k.p.c.).
Wyjaśnianie postanowień układu zbiorowego pracy nie jest postępowaniem administracyjnym (oczywiście nie jest także postępowaniem cywilnym, karnym, czy dyscyplinarnym). Nie ma więc podstaw do zawieszania postępowania cywilnego ani w przypadku podjęcia przez strony układu zbiorowego czynności zmierzających do jego wykładni, ani tym bardziej zobowiązywania stron do wszczęcia takiego postępowania lub wystąpienia przez sąd z urzędu o podjęcie takiej interpretacji.
Uchwała SN z dnia 11 lutego 2004 r., III PZP 12/03
Standard: 59692 (pełna treść orzeczenia)