Pojęcie „po powstaniu tytułu egzekucyjnego” w rozumieniu art. 788 k.p.c.
Następstwo prawne po powstaniu tytułu egzekucyjnego (art. 788 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 788 § 1 k.p.c. ma zastosowanie również w razie przeniesienia wierzytelności (przelewu) po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Z natury rzeczy dotyczy to także przypadku, gdy przed przeniesieniem wierzytelności - na wniosek zbywcy – sąd już nadał na jego rzecz tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności.
Powyższe stwarza komplikacje związane z tym, że w stosunku do tej samej wierzytelności będą istniały dwa tytuły wykonawcze na rzecz zbywcy i nabywcy wierzytelności, a przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują możliwości uchylenia klauzuli wykonalności wydanej na korzyść pierwotnego wierzyciela i w to miejsce nadania klauzuli na rzecz jego następcy.
Przyjąć należy, że w sytuacji, gdy tytuł wykonawczy już został wydany to celem zapobieżenia zagrożeniu prowadzenia egzekucji na podstawie dwóch tytułów wykonawczych, następca prawny składając wniosek o nadanie klauzuli wskutek przejścia uprawnień, powinien przedłożyć sądowi oryginał tytułu wykonawczego uzyskany od zbywcy. Nie jest w tym zakresie wystarczające przedstawienie jedynie oryginału lub uwierzytelnionej kopii tytułu egzekucyjnego
Postanowienie SN z dnia 27 marca 2019 r., V CSK 107/18
Standard: 66234 (pełna treść orzeczenia)
W piśmiennictwie i orzecznictwie przeważał pogląd, że art. 788 § 1 k.p.c. nie dotyczy przekształceń podmiotowych o charakterze sukcesji uniwersalnej, które nastąpiły po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Przyjmowano, że zwrot „po powstaniu tytułu egzekucyjnego” nie rozciąga się na postępowanie egzekucyjne.
Odmienny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uchwałach z dnia 29 października 2004 r., III CZP 63/04 oraz z dnia 5 marca 2009 r., III CZP 4/09, dotyczących przelewu wierzytelności, stwierdzając że art. 788 § 1 k.p.c. ma zastosowanie także w razie przeniesienia wierzytelności po wszczęciu egzekucji i podtrzymał go w wyrokach z dnia 9 sierpnia 2012 r. i z dnia 13 grudnia 2012 r., V CSK 7/12.
Wyrok SN z dnia 1 marca 2017 r., IV CSK 350/16
Standard: 59474 (pełna treść orzeczenia)