Wyłączenie zastosowania art. 76 u.k.w.h. w razie przekształcenia, o którym mowa w art. 17[18] u.s.m.
Hipoteka łączna (art. 76 u.k.w.h.) Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie art. 17[18] u.s.m
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W razie podziału wynikającego z art. 17[18] u.s.m., art. art. 76 u.k.w.h. nie ma zastosowania. W takim przypadku pierwotnie uprawniony ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabywa odrębną własność lokalu bez obciążeń hipotecznych ciążących wcześniej na nieruchomości spółdzielczej.
Postanowienie SN z dnia 16 lutego 2022 r., I NSNc 601/21
Standard: 59385 (pełna treść orzeczenia)
Ustanowienie odrębnej własności lokalu stanowi podział nieruchomości, a w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział. Jednak nieuprawnione jest wyciąganie z powyższego wniosku, że konsekwencją takiego podziału jest powstanie hipoteki łącznej obciążającej nieruchomość lokalową.
Reguła przewidziana w art. 76 ust. 1 u.k.w.h. ma zastosowanie wtedy, gdy z dotychczasowego jednolitego prawa do nieruchomości wyodrębnieniu ulegają prawa do jej części, stanowiące pochodną prawa do całości, co uzasadnia podział obciążeń.
Podział wynikający z art. 17[18] u.s.m., jako mający swoje źródło nie w prawie własności nieruchomości, lecz w obciążeniu tej nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym w postaci własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, nie może być kwalifikowany, jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 u.k.w.h.
Postanowienie SN z dnia 8 października 2020 r., II CSK 769/18
Standard: 63850 (pełna treść orzeczenia)