Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przesłanki nabycia prawa do odprawy emerytalnej; związek ustania stosunku pracy z przejściem na emeryturę

Odprawa w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (art. 92 [1] k.p)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W odniesieniu do odprawy emerytalnej (odmiennie niż w stosunku do odprawy rentowej) w orzecznictwie Sądu Najwyższego ukształtował się natomiast pogląd, zgodnie z którym w razie przejścia na emeryturę, warunkiem istnienia związku między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę jest spełnianie przez pracownika warunków nabycia emerytury w momencie rozwiązania stosunku pracy lub też w niedalekiej przyszłości po tej dacie (por. wyrok SN z dnia 2 października 1990 r., I PR 284/90). Dotyczy to w szczególności osiągnięcia odpowiedniego wieku uprawniającego do emerytury (por. wyroki SN: z dnia 6 października 2004 r., I PK 694/03 czy z dnia 4 października 2006 r., II PK 14/06).

Jeśli w dacie rozwiązania stosunku pracy pracownik nie osiągnął wieku emerytalnego albo nie spełniał innych przesłanek nabycia prawa do świadczenia emerytalnego, to późniejsze spełnienie tych warunków i wystąpienie o przyznanie emerytury nie pozostaje w związku z wcześniej dokonanym rozwiązaniem stosunku pracy, choćby osiągnięcie przez (byłego) pracownika wieku emerytalnego nastąpiło po rozwiązaniu stosunku pracy w czasie pobierania praz niego zasiłku chorobowego (por. wyroki SN w sprawach I PK 694/03 i II PK 14/06), pobierania świadczenia przedemerytalnego (por. wyrok SN z dnia 6 maja 2003 r., I PK 257/02), czy też posiadania statusu bezrobotnego i pobierania zasiłku z tego tytułu (por. wyrok SN w sprawie II PK 149/10).

Wprawdzie w wymienionych sytuacjach nabycie prawa do emerytury następuje w pewnym związku czasowym między ustaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury, ale jest to związek zupełnie przypadkowy, który nie może być traktowany jako „przejście na emeryturę”, o którym mowa w art. 921 § 1 k.p. Wobec powyższego Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 kwietnia 2018 r., II PK 17/17, uznał, że trwający aż 15 miesięcy okres, który upłynął między rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem (29 października 2013 r.) a nabyciem przez niego prawa do emerytury (20 stycznia 2015 r., kiedy to osiągnął on wiek emerytalny), nie daje podstaw do przyjęcia, że pracownik przeszedł na emeryturę „w związku” z ustaniem stosunku pracy, który łączył go z pracodawcą, ponieważ o ile przyjęcie istnienia związku między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury, będącego warunkiem koniecznym przyznania odprawy emerytalnej, jest możliwe w sytuacji, gdy pracownik spełni wszystkie przesłanki nabycia prawa do emerytury w dniu rozwiązania stosunku pracy lub też w niedalekiej przyszłości po tej dacie, o tyle związek taki należy wykluczyć, gdy ostatnia z przesłanek warunkujących nabycie prawa do emerytury - co dotyczy zwłaszcza osiągnięcia wieku emerytalnego - zostanie spełniona po upływie dłuższego czasu.

Wyrok SN z dnia 16 września 2021 r., II PSKP 43/21

Standard: 59335 (pełna treść orzeczenia)

W razie przejścia na emeryturę, warunkiem istnienia związku między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę jest spełnianie przez pracownika warunków nabycia emerytury w momencie rozwiązania stosunku pracy (por. wyrok SN z dnia 2 października 1990 r., I PR 284/90). Dotyczy to w szczególności osiągnięcia odpowiedniego wieku uprawniającego do emerytury (por. wyroki SN: z dnia 6 października 2004 r., I PK 694/03; z dnia 4 października 2006 r., II PK 14/06). Jeśli bowiem w dacie rozwiązania stosunku pracy pracownik nie osiągnął wieku emerytalnego albo nie spełniał innych przesłanek nabycia prawa do świadczenia emerytalnego, to późniejsze spełnienie tych warunków i wystąpienie o przyznanie emerytury nie pozostaje w związku z wcześniej dokonanym rozwiązaniem stosunku pracy, choćby osiągnięcie przez (byłego) pracownika wieku emerytalnego nastąpiło po rozwiązaniu stosunku pracy w czasie pobierania praz niego zasiłku chorobowego (por. wyroki w sprawach I PK 694/03 i II PK 14/06), pobierania świadczenia przedemerytalnego (por. wyrok SN z dnia 6 maja 2003 r., I PK 257/02), czy też posiadania statusu bezrobotnego i pobierania zasiłku z tego tytułu (por. powołany wyrok w sprawie II PK 149/10).

Wprawdzie w wymienionych sytuacjach nabycie prawa do emerytury następuje w pewnym związku czasowym między ustaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury, ale jest to związek zupełnie przypadkowy, który nie może być traktowany jako „przejście na emeryturę”, o którym mowa w art. 92[1] § 1 k.p.

W orzecznictwie jest również wyrażany pogląd, który Sąd Najwyższy w obecnym składzie aprobuje, że związek czasowy lub funkcjonalny między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę w pewnych szczególnych przypadkach zostaje zachowany także wtedy, gdy spełnienie warunków uzyskania emerytury nastąpiło po rozwiązaniu stosunku pracy, jeśli spełnienie wszystkich przesłanek nabycia prawa do emerytury nie nastąpiło w dniu rozwiązania stosunku pracy, lecz w niedalekiej przyszłości po tej dacie (por. wyroki SN: z dnia 4 lutego 2011 r., II PK 224/10; z dnia 1 kwietnia 2015 r., II PK 136/14). W takich przypadkach związek ten nie ma bowiem charakteru przypadkowego (por. np. wyrok SN z dnia 6 września 2011 r., II PK 30/11, w którym Sąd Najwyższy uznał, że pracownik samorządowy, który został bezprawnie zwolniony tuż przed nabyciem prawa do emerytury, a następnie zasądzono mu odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy, nie traci odprawy emerytalnej, pomimo że uzyskał wiek emerytalny dopiero w okresie zasiłkowym).

Podobny przypadek może wystąpić także wówczas, gdy pracownik w dacie rozwiązania stosunku pracy ma już co prawda ukończony wiek emerytalny oraz legitymuje się wymaganym stażem emerytalnym, jednakże nabyciu przez niego prawa do emerytury sprzeciwia się pobieranie przez niego świadczeń z ubezpieczeń społecznych (art. 100 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach). W takiej sytuacji prawo do emerytury powstaje bowiem z dniem zaprzestania pobierania owych świadczeń, jednakże związek pomiędzy jego powstaniem a rozwiązaniem stosunku pracy nie może być uznany za przypadkowy.

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2018 r., I PK 17/17

Standard: 59363 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 42 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59375

Komentarz składa z 43 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26787

Komentarz składa z 62 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26786

Komentarz składa z 188 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59366

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59349

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59365

Komentarz składa z 36 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59368

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59331

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26788

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.