Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Utrata prawa do odprawy w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy (art. 55 § 1[1] k.p.)

Odprawa w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (art. 92 [1] k.p)

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy (art. 55 § 1[1] KP) nie może być uznane za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (art. 92[1] § 1 KP), wobec czego pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy posiadał ustalone prawo do emerytury.

Z treści pisma powódki rozwiązującego stosunek pracy w żaden też sposób nie wynika, aby celem tego sposobu rozwiązania stosunku pracy było przejście na emeryturę. O ile bowiem dla wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę nie jest wymagane wskazanie przyczyny, dla której wypowiada on umowę o pracę i w sytuacji, gdy pracownik taki posiada ustalone prawo do emerytury można by domniemywać, iż celem rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem jest „przejście” na emeryturę, o tyle tryb z art. 55 § 11 KP wymaga podania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (§ 2 tego przepisu), a zatem wykluczone jest domniemanie, iż zamiarem pracownika było „przejście” na emeryturę.

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 81/00

Standard: 59329 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.