Wymóg załączenia pełnomocnictwa do apelacji
Warunki formalne apelacji (art. 368 k.p.c.) Wykazanie przez pełnomocnika umocowania do reprezentowania mocodawcy; forma pełnomocnictwa (art. 89, art. 68, art. 126 § 3 k.p.c.)
Pojęcie braków apelacji, należy łączyć z brakami formalnymi pisma procesowego w ujęciu art. 130 KPC. Według art. 126 § 3 KPC do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa.
Zaniechanie dołączenia pełnomocnictwa do złożonego pisma stanowi brak, który może zostać naprawiony w trybie art. 130 KPC. W przypadku apelacji zastosowanie mają reguły przewidziane w tym artykule, łącznie z zasadami wynikającymi w art. 370 KPC i art. 373 KPC. Strona powinna zostać wezwana do dołączenia pełnomocnictwa pod rygorem odrzucenia apelacji.
Według art. 89 § 1 zdanie trzecie KPC sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony na dołączonym pełnomocnictwie. Z przepisu tego wynika, że weryfikacja dołączonego pełnomocnictwa nie następuje w trybie przepisów dotyczących usuwania braków formalnych pisma procesowego. Kwestia ta bowiem w istocie nie ma często charakteru czysto formalnego, lecz merytoryczny.
Postanowienie SN z dnia 14 maja 2001 r., I PZ 9/01
Standard: 59298 (pełna treść orzeczenia)