Gminny ośrodek pomocy społecznej, jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników
Pojęcie pracodawcy (art. 3 k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec kierownika gminnej jednostki organizacyjnej dokonuje odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta (art. 7 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Posiadanie statusu pracodawcy przez gminny ośrodek pomocy społecznej w ogóle, jak i w stosunku do kierownika tegoż ośrodka nie budzi natomiast obecnie żadnych wątpliwości.
W wyroku z dnia 20 października 1998 r., I PKN 390/98 Sąd Najwyższy przyjął, „że gminny ośrodek pomocy społecznej, jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 k.p., również wobec kierownika ośrodka, choćby kompetencja do jego zatrudnienia i zwolnienia należała do zarządu gminy, a kompetencja do wydawania poleceń dotyczących pracy przysługiwała burmistrzowi. Ośrodek jest bowiem w miejskiej gminie wyodrębnioną jednostką organizacyjną, samodzielnie zatrudniającą swoich pracowników, a więc spełnia przesłanki określone w art. 3 k.p.
Za ośrodek, jako pracodawcę, działa przy zatrudnianiu i zwalnianiu jego kierownika zarząd miasta, zaś burmistrz miasta jest jej służbowym przełożonym, czyli podmiotem realizującym dyrektywne kompetencje pracodawcy i uprawnionym w tych ramach do wydawania jej poleceń dotyczących pracy (art. 100 § 1 k.p.).
Wyrok SN z dnia 21 kwietnia 2021 r., II PSKP 26/21
Standard: 59279 (pełna treść orzeczenia)
Gminny ośrodek pomocy społecznej jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 k.p. również dla kierownika tego ośrodka, choćby jego zatrudnienie i zwolnienie oraz prawo wydawania poleceń służbowych należało do wójta gminy (wyrok SN z 20 października 1998 r., I PKN 390/98).
Wyrok SN z dnia 10 marca 2020 r., I PK 50/19
Standard: 63341 (pełna treść orzeczenia)