Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunki formalne wniosku dowodowego (art. 235[1] k.p.c.)

Dowody i postępowanie dowodowe - część ogólna (art. 227 - 243 k.p.c.) Przedmiot dowodu (art. 227 k.p.c.)

Zgodnie z art. 227 k.p.c. przedmiotem dowodu są fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Takie brzmienie przepisu oznacza, że, formułując wniosek dowodowy, strona powinna wskazać konkretny fakt, który ma zostać wykazany za pomocą określonego środka dowodowego, gdyż w przeciwnym przypadku nie byłoby możliwe stwierdzenie znaczenia tego faktu dla toczącego się postępowania, jak też nie byłoby możliwe dokonanie oceny dopuszczalności przeprowadzenia danego dowodu. W obecnie obowiązującym stanie prawnym myśl tę wyraża wprost art. 235[1] k.p.c., zgodnie z którym we wniosku o przeprowadzenie dowodu strona jest zobowiązana m.in. wyszczególnić fakty, które mają zostać wykazane tym dowodem.

Zgodnie ze sformułowanym wnioskiem dowód z wyciągów z konta miał zostać przeprowadzony na okoliczność ustalenia stanu majątkowego pozwanego, z czego mogłyby ewentualnie wynikać dalej idące wnioski. Takie sformułowanie wniosku i jego obecne uzasadnienie oznaczają, że powódka w rzeczywistości nie tyle dążyła do wykazania konkretnych faktów stanowiących przedmiot jej twierdzeń, ale raczej do ogólnego zapoznania się z sytuacją pozwanego, aby następnie na podstawie uzyskanych informacji ewentualnie sformułować twierdzenia uzasadniające żądanie zapłaty. Nie można uznać tego za dopuszczalne, gdyż celem postępowania cywilnego jest rozstrzyganie o zasadności konkretnych roszczeń procesowych, tj. określonych żądań opartych na uzasadniających je okolicznościach faktycznych, a nie poszukiwanie przez stronę informacji o takich faktach, które ewentualnie mogłyby usprawiedliwić żądanie.

Wyrok SN z dnia 7 lipca 2021 r., III CSKP 107/21

Standard: 58935 (pełna treść orzeczenia)

Nie można odmówić racji skarżącemu, który podważa decyzję Sądu o oddaleniu wniosku dowodowego o przeprowadzenie dowodu z dokumentów objętych tajemnicą skarbową, z uwagi na nieprecyzyjne określenie tezy dowodowej. Jeżeli przedmiot tych dokumentów objęty jest tajemnicą, to wymaganie ścisłego określenia okoliczności, które mają być udowodnione prowadziłoby rzeczywiście do niedopuszczalnego naruszenia tej tajemnicy.

Wyrok SN z dnia 15 października 2009 r., I CSK 238/09

Standard: 72654 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.