Szczególna staranność banku w zapewnieniu bezpieczeństwa przechowywanym środkom pieniężnym (art. 50 ust. 2 p.b.)
Odpowiedzialność banku z umowy rachunku bankowego Należyta staranność banku Rachunki bankowe (art. 49 - 62 p.b.) Umowa rachunku bankowego (art. 725 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
zarówno zawodowy charakter prowadzonej przez bank działalności, jak i specyfika związana z przechowywaniem i dysponowaniem środkami pieniężnymi kontrahenta wymagają stosowania podwyższonego miernika staranności (art. 355 § 2 k.c.).
W przypadku wypłat z rachunku bankowego na bank zostały nałożone szczególne obowiązki sformułowane w art. 65 pr.bank., polegające na obowiązku banku sprawdzenia autentyczności i prawidłowości formalnej dokumentów, będących podstawą do wypłat oraz tożsamości osoby dającej zlecenie, co stanowi konkretyzację obowiązku zapewnienia powierzonych bankowi środków pieniężnych.
Przepisy Prawa bankowego nie precyzują w jaki sposób dochodzi do weryfikowania tożsamości osoby dającej zlecenie (pozostawione to zostało uregulowaniom wewnętrznym banków), powinno to jednak nastąpić w sposób chrakteryzujący podwyższoną staranność.
Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2024 r., II CSKP 1951/22
Standard: 86718 (pełna treść orzeczenia)
W przypadku dokonania wypłaty pieniędzy na rzecz osoby nieuprawnionej, bank nie może uwolnić się od obowiązku wykonania zobowiązania względem posiadacza rachunku, na tej podstawie, że spełnił wymagania co do zachowania należytej staranności (art. 355 k.c.). W takiej sytuacji uprawniony z umowy rachunku bankowego posiadacz rachunku zachowuje prawo żądania zwrotu przechowywanych środków, a ewentualna odpowiedzialność odszkodowawcza banku może tylko uzupełniać obowiązek wypłaty wkładu
Postanowienie SN z dnia 16 października 2020 r., I CSK 216/20
Standard: 86721 (pełna treść orzeczenia)