Zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w trybie zabezpieczenia (art. 747 pkt 5 i art. 752[3] k.p.c.)
Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (art. 17[2] u.s.m.) Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych (art. 747 - 754[1] k.p.c.) Sposoby zabezpieczeń roszczeń pieniężnych (art. 747 k.p.c.)
Brak jest podstaw do uznania, że odpowiedzialność spółdzielni o jakiej mowa w przepisie art. 752[3]§2 kpc dotyczy jedynie czynności prawnej umożliwiającej zbycie lokalu mimo zakazu zbycia. Przepis ten stanowi bowiem o „spowodowaniu czynności umożliwiających zbycie prawa” a nie o „czynności prawnej” umożliwiającej takie zbycie.
Skoro przepis art. 752[3] § 1 kpc nakazuje doręczać spółdzielni postanowienie o zakresie zbycia lokalu ma to miejsce w określonym celu. Jest nim poinformowanie spółdzielni o ograniczeniu osoby dysponującej ograniczonym prawem rzeczowym w prawie do jego rozporządzania. Wydając zaświadczenie o prawie do lokalu spółdzielnia winna więc zamieścić w nim informację o tak istotnym jego ograniczeniu jak zakaz zbycia. W przeciwnym razie niweczony byłby cel wydawania tego rodzaju zaświadczeń służących zapewnieniu pewności w obrocie prawnym.
Zbycie prawa do lokalu, mimo sądowego zakazu zbycia ustanowionego w ramach zabezpieczenia powództwa, powoduje bezskuteczność zbycia w stosunku do osoby na rzecz której ustanowiono taki zakaz (wyroku SN z dnia 22 grudnia 1970 r., II CR 517/70). Umowa jest ważna erga omnes ale ten kto uzyskał zakaz zbycia może powołać się na bezskuteczność zbycia w stosunku do niego.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 5 września 2014 r., I ACa 455/14
Standard: 58673 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 752[3] § 2 k.p.c. przewiduje odpowiedzialność cywilną spółdzielni mieszkaniowej za szkodę wywołaną czynnościami umożliwiającymi zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mimo ustanowienia sądowego zakazu zbycia tego prawa w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia. Odpowiedzialność tę spółdzielnia będzie ponosić tylko wówczas, jeżeli dokona czynności umożliwiających jego zbycie i w wyniku tych czynności uprawniony poniesie szkodę.
Zbyt daleko idący jest pogląd, że art. 752[3] § 2 k.p.c. nie przewiduje odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za szkodę spowodowaną czynnościami umożliwiającymi zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gdy owo prawo do lokalu nie miało urządzonej księgi wieczystej.
Wyrok SN z dnia 5 lutego 2014 r., V CSK 147/13
Standard: 58676 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 58677