Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Egzekucja z instrumentów finansowych (art. 911[8] k.p.c.)

Egzekucja z innych praw majątkowych (art. 909 - art. 912 k.p.c.)

Zajęcie akcji na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przeciwko dłużnikowi, nie narusza praw jego małżonka i jest dopuszczalna w świetle przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 923[1] § 1 k.p.c., w związku z art.910[3] k.p.c. w związku art. 911[8] k.p.c. tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom. § 2. Jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości. 

Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2015 r., I C 1725/14

Standard: 58656 (pełna treść orzeczenia)

Podmiotami zobowiązanymi względem dłużnika, uczestniczącymi w egzekucji prowadzonej na podstawie art. 911[8} k.p.c. są fundusze inwestycyjne prowadzące rejestry uczestników funduszu.

Egzekucja z przysługujących dłużnikowi jednostek uczestnictwa w funduszach egzekucyjnych powinna być prowadzona na podstawie art. 911[8] k.p.c.. Niewątpliwie jednostki takie stanowią instrumenty finansowe zapisane na „innym rachunku” w rozumieniu tegoż przepisu interpretowanego łącznie art. 2 ust 1 pkt 2a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowym (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. po. 94). Brak jest przy tym podstaw do wyłączania rejestru uczestników funduszu inwestycyjnego z pojęcia „innego rachunku”.

Art. 911[8] § 2 i § 3 k.p.c. skierowany jest głównie do podmiotu dysponującego instrumentami finansowymi dłużnika. Zatem ewentualne wadliwości w działaniu tego podmiotu, mają co do zasady znaczenie dla jego relacji z dłużnikiem, nie mogą natomiast negatywnie wpłynąć na możliwość zaspokojenia się przez wierzycieli z należących do dłużnika środków pieniężnych otrzymanych w wyniku działań na rachunku lub rejestrze ewidencjonującym stan instrumentów finansowych podlegających egzekucji z mocy art. 911[8] k.p.c.

Postanowienie SO w Gliwicach z dnia 21 maja 2014 r., III Cz 560/14

Standard: 58658 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.