Żądanie wspólnika rozwiązania spółki w razie egzekucyjnego zajęcia jego udziałów

Wykonywanie przez wierzyciela uprawnień majątkowych dłużnika (art. 910[2] k.p.c.) Zagadnienia procesowe w sprawie o rozwiązanie spółki z o.o.

Zgodnie z art. 271 pkt 1 k.s.h., na żądanie wspólnika sąd może orzec rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki.

W ocenie Sądu, pomimo że jest wspólnikiem pozwanej spółki, powód nie był uprawniony do wytoczenia powództwa o rozwiązanie spółki, a utracił to uprawnienie z chwilą zajęcia jego udziałów w spółce w prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu egzekucyjnym.

Za brakiem możliwości realizacji uprawnienia do wytoczenia powództwa o rozwiązanie spółki przez wspólnika, którego udziały zostały zajęte, przemawia zatem celowościowa wykładnia art. 910 § 1 pkt 1 i art. 910[2] k.p.c. 

Zakaz realizowania przez dłużnika zajętego udziału w spółce (art. 910 § 1 k.p.c.), przy jednoczesnym powierzeniu wykonywania uprawnień wynikających z zajętego udziału wierzycielowi lub ustanowionemu przez sąd zarządcy (art. 910[2] k.p.c.), ma służyć temu, aby dłużnik nie podejmował żadnych czynności, które mogłyby zagrozić interesom wierzyciela.

Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 23 marca 2016 r., X GC 456/15

Standard: 58639 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.