Niedopuszczalność rozstrzygania sporów o własność w postępowaniu wieczystoksięgowym o wpis
Zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego w sprawach o wpis (art. 626[8] § 2 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Żaden spór co do prawa nie powinien być rozstrzygany w postępowaniu o wpis. Postępowanie nie może wykraczać poza badanie dokumentów załączonych do wniosku o wpis oraz treść księgi wieczystej.
Art. 626[8] § 1 i 2 k.p.c. dopuszcza badanie przez sąd, przy rozpoznawaniu wniosku o wpis, jedynie treści i formy wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treści księgi wieczystej. Dokument stanowiący postawę wpisu musi być nie tylko formalnie prawidłowy ale i zawierać treść uzasadniającą przyjęcie, że powstało, uległo modyfikacji lub ustało prawo podlegające ujawnieniu w księdze wieczystej. Może nim być także decyzja administracyjna dotycząca stanu prawnego nieruchomości. Sąd nie ustala stanu faktycznego, nie rozstrzyga sporu o prawo i nie bada, czy stan prawny po dokonaniu wpisu będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Niemniej, obok wskazanego badania formy i treści dokumentów, zgodnie z zasadą legalizmu obowiązującą w tym postępowaniu, ocenia czy wpis będzie dokonany zgodnie z prawem.
Postanowienie SN z dnia 25 kwietnia 2012 r., II CSK 461/11
Standard: 69817 (pełna treść orzeczenia)
Kognicja sądu wieczystoksięgowego jest ściśle określona przez art. 6268 § 2 k.p.c. i nie obejmuje badania ani rozstrzygania jakichkolwiek sporów o istnienie lub nieistnienie prawa, które ma być wpisane (wykreślone), zarówno w charakterze przesłanki rozstrzygnięcia jak i samego rozstrzygnięcia.
Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2011 r., V CSK 235/10
Standard: 69820 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 70390