Wpis o zajęciu wierzytelności (art. 897 k.p.c.)
Egzekucja z wierzytelności i innych praw majątkowych (art. 895 - 908 k.p.c.) Wpisy ostrzeżeń Wniosek o wpis notariusza i komornika (art. 626[4] k.p.c.)
Komornikowi nie przysługuje uprawnienie do zaskarżenia apelacją postanowienia sądu wieczystoksięgowego oddalającego jego wniosek. Jeśli podstawę oddalenia wniosku stanowią znajdujące się w księdze wieczystej wpisy lub w zbiorze dokumentów - dokumenty, sąd wieczystoksięgowy zgodnie z art. 897 § 2 k.p.c. zawiadamia o tym komornika. Usunięcie ewentualnych przeszkód do dokonania wpisu należy zatem nie do komornika, ale do wierzyciela; bezskuteczny upływ terminu wyznaczonego wierzycielowi do usunięcia przeszkody powoduje umorzenie egzekucji na podstawie art. 897 § 3 k.p.c.
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 10 lutego 2014 r., II Ca 785/13
Standard: 58492 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli w księdze wieczystej znajdują się wpisy lub w zbiorze dokumentów dokumenty stanowiące przeszkodę do uwzględnienia wniosku komornika związanego z zajęciem wierzytelności, której zabezpieczenie ujawnione jest w księdze lub przez złożenie dokumentu, sąd wieczystoksiegowy – stosownie do art. 897 § 2 k.p.c. – ma jedynie zawiadomić także komornika. Nie do niego jednak, a do wierzyciela, należy usunięcie takiej przeszkody.
W razie gdy dojdzie do oddalenia wniosku komornika wobec bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego do jej usunięcia, jest on zobowiązany do umorzenia egzekucji (art. 897 § 3 k.p.c.). Określenie wprost takiego skutku musi oznaczać, że komornikowi nie przysługuje możliwość kwestionowania zasadności oddalenia jego wniosku.
Uchwała SN z dnia 12 stycznia 2001 r., III CZP 48/00
Standard: 58486 (pełna treść orzeczenia)