Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uczestnicy w podziale sum (art. 1030 k.p.c.)

Podział sumy uzyskanej z egzekucji (art 1023 - 1040[1] k.p.c.)

Zgodnie z art. 1030 kpc w podziale sum uzyskanych w sposób przewidziany w art. 1029 oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczką: wierzyciele składający tytułu wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty, wierzyciele którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa oraz wierzyciele, którym przysługuje umowne prawo zastawu i którzy udowodnili je dokumentem urzędowym lub prywatnym, z podpisem urzędowo poświadczonym, jak również wierzyciele, którym przysługuje ustawowe prawo zastawu i którzy udowodnili je dokumentem, jeżeli zgłosili swe wierzytelności najpóźniej w dniu złożenia na rachunek depozytowy sądu sumy ulegającej podziałowi.

W świetle art. 1030 kpc w podziale sumy uzyskanej z egzekucji można uczestniczyć z mocy samego prawa oraz przez zgłoszenie wierzytelności do zaspokojenia w tym podziale. Uczestnikiem poddziału z mocy samego prawa jest wierzyciel egzekwujący. Natomiast pozostali wierzyciele wymienieni w tym przepisie uczestniczą w podziale przez złożenie wniosku o zaspokojenie ich wierzytelności w podziale.

Wierzycielem egzekwującym w świetle art. 1030 kpc jest wierzyciel, na rzecz którego wszczęto egzekucję w następstwie złożenia wniosku (żądania) o jej wszczęcie. Może nim być wierzyciel, na wniosek którego egzekucja została wszczęta, na rzecz którego wszczęto egzekucję z urzędu albo na żądanie (polecenie) uprawnionego organ oraz wierzyciel, który przyłączył się do egzekucji wszczętej na rzecz innego wierzyciela.

Z literalnego brzmienia art. 1030 kpc wynika, że termin zawity dotyczy tylko wierzycieli, którzy zgłaszają swoje wierzytelności a nie tych, którzy uczestniczą w podziale z mocy samego prawa.

W doktrynie dominuje pogląd, że wierzyciele egzekwujący nie muszą osobno zgłaszać w terminie określonym w art. 1030 swych wierzytelności. To wymaganie odnosi się do wierzycieli drugiej grupy.

Postanowienie SO w Toruniu z dnia 21 czerwca 2013 r., VIII Cz 279/13

Standard: 58432 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.