Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podział spółki przez wydzielenie i przejęcie przez spółkę (art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.), jako rozporządzenie z art. 930 § 1 k.p.c.

Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu (art. 930 k.p.c.) Podział przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.)

Będące konsekwencją podziału spółki przez wydzielenie części jej majątku i przejęcie go przez istniejącą spółkę, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., może być traktowane jako rozporządzenie przewidziane w art. 930 § 1 k.p.c.

Nie ma znaczenia dla jej oceny na gruncie art. 930 § 1 k.p.c. konieczność dochowania procedury przewidzianej w przepisach Kodeksu spółek handlowych, które określają dojście do skutku wydzielenia z datą zarejestrowania zmian w kapitale zakładowym obu spółek. Wydzielony składnik majątkowy stanowił składnik majątku dłużniczki, a czynność ta bez względu na wymagania ustawowe, jakich należało dochować, stanowiła rozporządzenie na rzecz powódki, a zatem uszczuplenie majątku dłużniczki, z którego miało dojść do zaspokojenia także pozwanego. Nie ma podstaw do analogii, w odniesieniu do podziału składników majątku wspólnego, czy masy spadkowej. Wszelkie rozporządzenia przedmiotami objętymi skutkami zajęcia w postępowaniu egzekucyjnym, prowadzące do niemożności zaspokojenia dłużników z ich wartości są bezskuteczne. Nie ma podstaw do uznania, że powinno to dotyczyć jedynie czynności dokonanych z naruszeniem prawa.

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2017 r., IV CSK 266/16

Standard: 58335 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.