Podział nieruchomości gruntowej (art. 5 u.w.l.)
Przepisy ogólne ustawy o własności lokali (art. 1 - 5 u.w.l.)
Przepisy ustawy o własności lokali, w szczególności art. 5 ust. 2, stanowi: Jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych. Taka właśnie sytuacja zachodzi w rozpoznawanej sprawie, zaś przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stoją temu na przeszkodzie.
Przepis art. 96 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że w przypadku gdy o podziale nieruchomości orzeka sąd, nie wydaje się decyzji, o której mowa w ust. 1, i pozwolenia, o którym mowa w ust. 1a. Jeżeli podział nieruchomości jest uzależniony od ustaleń planu miejscowego, a w razie braku planu - od warunków określonych w art. 94 ust. 1 i 2, sąd zasięga opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Z treści tego przepisu wynika, że sąd ma obowiązek zasięgnąć takiej opinii tylko wtedy, gdy podział nieruchomości jest uzależniony od ustaleń planu miejscowego, a w razie braku planu – od warunków określonych w art. 94 ust. 1 i 2.
Ocena, czy podział jest uzależniony od ustaleń czy warunków, wymaga wiadomości specjalnych, trafnie zatem Sąd Rejonowy dopuścił na te okoliczność dowód z opinii biegłego.
Postanowienie SO w Płocku z dnia 30 marca 2017 r., IV Ca 92/17
Standard: 58214 (pełna treść orzeczenia)