Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Forma odwołania testamentu

Odwołanie testamentu (art. 943 k.c.)

Wyświetl tylko:

Ustawodawstwo polskie nie przewiduje odrębnego oświadczenia składanego w innej formie niż testament, wywołującego skutek w postaci odwołania testamentu. Odwołanie ostatniej woli może zatem wystąpić w drodze sporządzenia nowego testamentu, bądź w drodze podjęcia pewnych faktycznych czynności w stosunku do testamentu.

Testament odwołujący poprzedni testament może zawierać tylko tę jedną dyspozycję. Wówczas testament wcześniejszy zostaje odwołany a dziedziczenie następuje zgodnie z porządkiem ustawowym ( por. Komentarz do art. 946 i 947 k.p.c. E. Skowrońskiej). Sporządzenie nowego testamentu zawierającego odwołanie poprzedniego testamentu musi nastąpić zgodnie z wymaganiami ustawy. Odwołujący musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych ( art. 944 §1 k.c.), oświadczenie musi zostać złożone osobiście ( art. 944 §2 k.c.) i być niewadliwe ( art. 945 k.p.c.)

Postanowienie SO w Nowym Sączu z dnia 9 kwietnia 2014 r., III Ca 102/14

Standard: 58017 (pełna treść orzeczenia)

Ustawa dopuszcza odwołanie testamentu per facta concludentia. Zachowanie strony musi być wówczas kwalifikowane, tj. polegać na zniszczeniu testamentu, pozbawieniu cech, od których zależy jego ważność, lub dokonaniu w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień, przy czym testator musi działać w zamiarze odwołania testamentu (art. 946 k.c.). Jego wynik jest taki sam i sprowadza się do utraty skutku prawnego testamentu w całości lub części.

Postanowienie SN z dnia 8 stycznia 2002 r., I CKN 482/00

Standard: 58024 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.