Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zawiadomienie o otwarciu i ogłoszeniu testamentu (art. 652 k.p.c.)

Ogłoszenie testamentu (art. 646 - 654 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 652 k.p.c., sąd spadku albo notariusz zawiadamia w miarę możności osoby, których rozrządzenia dotyczą, oraz wykonawcę testamentu i kuratora spadku. Do osób takich należą m.in. osoby uprawnione do zachowku i wydziedziczone. W zawiadomieniu sąd powinien poinformować nie tylko o otwarciu, ale i treści konkretnego rozrządzenia testamentowego dotyczącego tej osoby (o ile testament jest jasny). W każdym wypadku musi być podana data otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 15 marca 2017 r., I ACa 1201/16

Standard: 57893 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Rejonowy zaniechał także pouczenia kwestionującej ważność testamentu wnioskodawczyni o możliwości zgłoszenia dowodów w postaci zeznań świadków – osób, które spotykały się ze spadkodawczynią w okresie zbliżonym do testowania i miały wiedzę na temat jej stanu zdrowia i kondycji psychicznej w chwili testowania.

Apelująca nie została zawiadomiona w myśl art. 652 k.p.c. przez Sąd Rejonowy w sprawie o otwarciu i ogłoszeniu testamentów, a informację o nich uzyskała dopiero na rozprawie, stąd pozbawiona była możliwości należytego przygotowania się do złożenia odpowiednich wniosków dowodowych.

Mając na uwadze powyżej przytoczone argumenty Sąd Okręgowy uznał, iż Sąd Rejonowy nie rozpoznał istoty sprawy, jaką jest zbadanie ważności testamentu w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, gdzie jak już powyżej wskazano, z mocy art.670 § 1 k.p.c. z urzędu należy badać, kto jest spadkobiercą, i na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania

Postanowienie SO w Łodzi z dnia 11 lutego 2016 r., III Ca 1756/15

Standard: 57892 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.