Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postępowanie o zabezpieczenie spadku, zmianę zabezpieczenia lub sporządzenie spisu inwentarza (art. 638[2] k.p.c.)

Zabezpieczenie spadku, wykaz inwentarza i spis inwentarza (art. 633 - 639 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Przedmioty, które powinny być wciągnięte do spisu inwentarza, ustala z urzędu komornik. Podstawą podejmowania przez komornika czynności w tym zakresie są przepisy art. 760 i 761 kpc odpowiednio stosowane na podstawie art. 638[2] § 4 kpc. Zatem w odniesieniu do stron będzie to wysłuchanie (w formie protokołu lub pisemnego oświadczenia), w stosunku zaś do innych podmiotów wymienionych w art. 761 § 1 kpc - wyjaśnienia i informacje. Podstawę do żądania informacji stanowi dodatkowo art. 2 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jako że ma on zastosowanie w przypadku wykonania innych czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komornika.

Z powyższego wynika, że żądanie informacji o jakich stanowi art. 761 kpc, z konsekwencjami płynącymi z art. 762 kpc ma miejsce także przy sporządzeniu spisu inwertaza przez Komornika, a nie jedynie w postepowaniach egzekucyjnych i zabezpieczających jak podnosi skarżący.

Obowiązek zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej wynikający z art. 35 ust 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej uchyla ust 2 pkt 27. Regulacja ta wskazuje, że obowiązek zachowania tajemnicy, nie dotyczy informacji udzielanych na wniosek innego podmiotu, którego uprawnienie do żądania informacji wynika z przepisów odrębnej ustawy. Skoro przepisy ustawy Kodeks postepowania cywilnego oraz ustawy o Komornikach i egzekucji dają komornikowi uprawieniami do żądania informacji celem wykonania obowiązków płynących z konieczności sporządzenia spisu inwentarza to przepis powyższy znajduje tu wprost zastosowanie.

Postanowienie SR w Nidzicy z dnia 7 maja 2018 r., I Co 108/18

Standard: 57884 (pełna treść orzeczenia)

na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015, poz. 539) z dniem 18 października 2015 r. nastąpiła znacząca zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza. Dotychczasowy rozdział 1 działu IV księgi drugiej w miejsce tytułu „Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza” otrzymał tytuł „Zabezpieczenie spadku, wykaz inwentarza i spis inwentarza”, zmianie uległa jego treść, w tym wprowadzono nowe uregulowanie dotyczące nadzoru nad czynnościami komornika i zaskarżalności orzeczeń wskazując, że w postępowaniu o zabezpieczenie spadku, zmianę środka zabezpieczenia lub sporządzenie spisu inwentarza w sprawach nieuregulowanych w tym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy art. 759 - 774 k.p.c. Oznacza to, że bezpośrednio wprowadzono odesłanie do art. 767[4] § 2 k.p.c., przewidującego niedopuszczalność skargi kasacyjnej.

Zmieniono także delegację do wydania aktów wykonawczych i na podstawie art. 639 k.p.c. Minister Sprawiedliwości wydał rozporządzenie z dnia 15 października 2015 r. w sprawie niektórych czynności dokonywanych w ramach zabezpieczenia spadku (Dz.U. 2015, poz. 1643), którego treść pomija kwestie odesłania do przepisów ustawy, w tym środków odwoławczych i nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Postanowienie SN z dnia 7 lipca 2017 r., V CZ 49/17

Standard: 57887 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.