Uprawnieni do złożenia wniosku o sporządzenie spisu inwentarza
Postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza (art. 637 k.p.c.)
Sporządzenie spisu inwentarza następuje, co do zasady, na wniosek osób wymienionych w art. 637 § 1 k.p.c. Uprawnionymi do złożenia wniosku o spis inwentarza są:
1) spadkobierca, uprawniony do zachowku i zapisobiorca, o ile uprawdopodobnią swój status ( art. 243 k.p.c. w art. 13 § 2 k.p.c.); osoby te nie muszą legitymować się prawomocnym postanowieniem sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, czy aktem poświadczenia dziedziczenia, wystarczające jest np. zaoferowanie sądowi odpisów aktów stanu cywilnego czy testamentu. Osoba, która uprawdopodobni, że jest spadkobiercą nie musi się więc legitymować zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia ani prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu spadku, tylko jakimkolwiek dokumentem, który uprawdopodobnia fakt bycia spadkobiercą;
2) osoba, która uprawdopodobni, że jest uprawniona do zachowku;
3) osoba, która uprawdopodobni, że jest zapisobiercą;
4) wykonawca testamentu
5) tymczasowy przedstawiciel
6) wierzyciel, mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy.
Podstawą wydania przez sąd spadku postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza jest, zgodnie z art. 637 § 1 k.p.c., wniosek w tym przedmiocie uprawnionego podmiotu. Każda osoba zgłaszająca żądanie wydania postanowienia o sporządzenie spisu inwentarza powinna uprawdopodobnić przymiot wnioskodawcy. Brak takiego uprawdopodobnienia powoduje oddalenie wniosku.
Postanowienie Referendarza sądowego w SR w Chełmnie z dnia 17 września 2020 r., I Ns 127/20
Standard: 57862 (pełna treść orzeczenia)