Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Status dzierżyciela zarządcy zajętej nieruchomości

Pozostawienie i odjęcie dłużnikowi zarządu zajętej nieruchomości (art. 931 k.p.c.)

Zarządca, na zasadzie podstawienia z art. 931 § 2 k.p.c., wykonuje zarząd za dłużnika - posiadacza zarządzanej nieruchomości. Taki charakter władania zarządzaną nieruchomością zdaje się odpowiadać instytucji dzierżenia w rozumieniu art. 338 k.c., który stanowi, że kto rzeczą faktycznie włada za kogo innego, jest dzierżycielem.

Wyrok SO w Łodzi  z dnia 26 kwietnia 2016 r., III Ca 232/16

Standard: 58516 (pełna treść orzeczenia)

Zarządca nieruchomości nie ma statusu posiadacza, lecz dzierżyciela w rozumieniu art. 338 k.c.

Zarządca jest ustanowionym przez sąd organem, który wykonuje czynności na rzecz stron postępowania. Można mu przypisać co najwyżej status dzierżyciela. Wobec tego trzeba stwierdzić, że ochrona sądowa posiadania nie przysługuje dzierżycielowi, który może korzystać jedynie z obrony koniecznej i dozwolonej samopomocy.

Zaprezentowanego poglądu nie zmienia fakt, że zarządcą jest jednocześnie dłużnik będący użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a to ze względu na szczególny charakter zarządu nieruchomością w postępowaniu egzekucyjnym.

Przejęcie zarządu nad nieruchomością nie oznacza objęcia jej w posiadanie samoistne. Pogląd ten znajduje dodatkowe uzasadnienie w treści art. 933 k.p.c., który stanowi, że jeżeli zarządca przy obejmowaniu zarządu napotyka przeszkody, komornik na polecenie sądu wprowadza go w zarząd nieruchomości. Zarządca dysponuje więc szczególnym środkiem ochrony przysługujących mu praw, co skutkuje uznaniem, że jego pozycja prawna jest odrębna od statusu posiadacza samoistnego.

Wyrok SO w Sieradzu z dnia 8 lipca 2015 r., I Ca 416/13

Standard: 57785 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.