Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawach egzekucyjnych ( art. 767[4] § 3 k.p.c.)
Zaskarżalność postanowienia sądu (art. 767[4] k.p.c.) Dopuszczalność skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w orzeczniczej praktyce
Zgodnie bowiem z art. 767[4] § 3 k.p.c., w sprawach egzekucyjnych skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie przysługuje. O ile zatem na skutek wydania prawomocnych orzeczeń w postępowaniu egzekucyjnym została wyrządzona szkoda, strona może dochodzić jej wynagrodzenia bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem w postępowaniu ze skargi (art. 424 1b k.p.c.). Tym samym, o ile szkoda powódki pozostawać ma w związku ze sprzedażą licytacyjną przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, to rzeczą powódki było wykazanie bezprawności działania Sądu przy wydaniu postanowień w przedmiocie przybicia i przysądzenia własności.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 28 listopada 2016 r., I ACa 439/16
Standard: 57746 (pełna treść orzeczenia)
Skarga nie przysługuje od postanowienia oddalającego zażalenie na orzeczenie oddalające skargę na czynność komornika polegającą na zarządzeniu zwrotu wniosku o wszczęcie egzekucji.
Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2005 r., II CNP 16/05
Standard: 54806 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 54805