Połączenie postępowań egzekucyjnych skierowanych do nieruchomości (art. 926 § 1 k.p.c.)
Zajęcie (art 923 - 930 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Możliwość połączenia postępowań egzekucyjnych skierowanych do nieruchomości reguluje art. 926 § 1 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem postępowania egzekucyjne toczące się co do kilku nieruchomości tego samego dłużnika łub co do kilku części tej samej nieruchomości, jak również postępowania egzekucyjne dotyczące części nieruchomości i jej całości, mogą być połączone w jedno postępowanie, jeżeli odpowiada to celowi egzekucji, a nie ma przeszkód natury prawnej lub gospodarczej; połączenie zarządza na wniosek jednej ze stron komornik, a gdy nieruchomości są położone w okręgach różnych sądów rejonowych, sąd okręgowy przełożony nad sądem rejonowym, w którego okręgu wszczęto pierwszą egzekucję.
Część tej samej nieruchomości, o której mowa w przytoczonym przepisie może stanowić udział we współwłasności nieruchomości.
Z art. 926 § 1 k.p.c. wynika jednoznacznie - co dostrzegł Sąd Okręgowy – że ani komornik, ani sąd nie mogą zarządzić połączenia postępowań egzekucyjnych z kilku części tej samej nieruchomości bez wniosku strony. Nie ulega zatem wątpliwości, że w razie niezgłoszenia takiego wniosku postępowania te mogą toczyć się samodzielnie. Reguła ta znajduje zastosowanie w przypadku egzekucji z udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (art. 172 ust. 1 i 6, art. 173 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz. U. z 2018 r, poz. 845 ze zm.).
Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2019 r., III CZP 33/19
Standard: 57739 (pełna treść orzeczenia)
Dla możliwości połączenia kilku postępowań egzekucyjnych bez znaczenia jest to, czy egzekucję prowadzą różni wierzyciele, czy też ten sam wierzyciel, i czy w celu zaspokojenia jednej wierzytelności, czy też różnych wierzytelności.
Łączenie egzekucji może się odbywać na rzecz różnych wierzycieli i przeciw różnym dłużnikom. Oznacza to, że złożenie wniosku w trybie art. 926 § 1 k.p.c. przez jednego wierzyciela prowadzącego dotychczas odrębne postępowanie egzekucyjne przeciwko jednemu ze współwłaścicieli ułamkowych oznaczonych nieruchomości mogło wywrzeć skutek w postaci połączenia postępowań egzekucyjnych prowadzonych także wobec drugiego współwłaściciela ułamkowego (powódki), bowiem wszystkie postępowania egzekucyjne prowadzone były z części tych samych nieruchomości należących – na zasadzie współwłasności ułamkowej – do obu dłużników. Każda grupa wierzycieli egzekwowała jedynie wysokość udziału przypadającego swojemu dłużnikowi.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 1 lutego 2018 r., I ACa 777/17
Standard: 57745 (pełna treść orzeczenia)