Przedawnienie roszczenia wynikającego z art. 49 § 2 k.c.
Żądanie nabycia własności urządzeń przesyłowych za odpowiednim wynagrodzeniem (art. 49 § 2 k.c.)
Roszczenie z art. 49 § 2 k.c. ulega przedawnieniu. W zakresie terminu przedawnienia zastosowanie znajduje art. 118 k.c. Oznacza to, że roszczenie inwestora o nabycie własności urządzeń przesyłowych przedawnia się z upływem 6 lat, chyba że sfinansowanie ich budowy nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego inwestora - wówczas termin przedawnienia wynosi 3 lata. Ten ostatni termin ma zastosowanie również w odniesieniu do roszczenia przedsiębiorcy przesyłowego (gminy) o przeniesienie własności urządzeń.
Roszczenie wynikające z art. 49 § 2 k.c. ma charakter majątkowy.
Roszczenie wynikające z art. 49 § 2 k.c. powstaje z chwilą przyłączenia urządzeń, których to roszczenie dotyczy, do sieci podmiotu zobowiązanego do ich przejęcia - przedsiębiorcy przesyłowego (którym może być gmina), czyli od dnia ich wejścia w skład przedsiębiorstwa.
W doktrynie w zasadzie jednolicie przyjmuje się, że to roszczenie - jako roszczenie majątkowe - ulega przedawnieniu, przy czym problematyczne jest od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia, co wynika z faktu, że przed zmianą art. 49 k.c. takie roszczenie nie przysługiwało żadnej ze stron. Skoro takiego roszczenia (opartego na tym przepisie) nie było, to nie mógł biec termin przedawnienia. Wskazuje się zatem, że początek biegu terminu przedawnienia roszczenia z art. 49 § 2 k.c. należy liczyć od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 116, poz. 731).
Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., IV CSKP 38/21
Standard: 57708 (pełna treść orzeczenia)