Sąd jako pracodawca sędziego
Pojęcie pracodawcy (art. 3 k.p.) Sędzia sądu powszechnego
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W sprawie o zapłatę uposażenia sędziego w stanie spoczynku biernie legitymowany jest sąd, w którym sędzia otrzymywał wynagrodzenie, a nie Skarb Państwa (art. 460 § 1 w związku z art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2024 r., III PSKP 7/24
Standard: 87630 (pełna treść orzeczenia)
Pracodawcą sędziego jest sąd, w którym sędzia wykonuje swoje obowiązki służbowe, natomiast nigdy nie jest nim Skarb Państwa. Pozwany Sąd Okręgowy w K. nie występuje w sprawie jako statio fisci Skarbu Państwa, lecz jako pracodawca powoda, który zgodnie z art. 460 § 1 k.p.c. ma zdolność sądową w sprawach z zakresu prawa pracy. Nie ma więc tutaj zastosowania art. 67 § 2 k.p.c., zgodnie z którym w „zwykłym” postępowaniu procesowym stroną jest zawsze Skarb Państwa, a tylko personifikuje go jednostka organizacyjna, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie (statio fisci). W konsekwencji tego w sprawie nie ma zastosowania również art. 44[2] k.p.c.
W sprawie może mieć zastosowanie art. 44[1] k.p.c., zgodnie z którym Sąd Najwyższy może przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu z sądem występującym, jeżeli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, w szczególności wzgląd na społeczne postrzeganie sądu jako organu bezstronnego, a o przekazanie sprawy może wystąpić sąd właściwy. Z punktu widzenia tak rozumianego dobra wymiaru sprawiedliwości nie byłoby bowiem właściwe, aby spór, który wystąpił między sędzią a zatrudniającym go sądem był rozstrzygany przez sąd (Sąd Rejonowy w K.), dla którego pracodawca powoda jest sądem przełożonym. Gdyby więc Sąd, do którego wpłynął pozew, wystąpił do Sądu Najwyższego na podstawie art. 44[1] § 2 k.p.c. o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu z taką właśnie argumentacją, wniosek tego Sądu zostałby zapewne uwzględniony.
Postanowienie SN z dnia 27 lipca 2022 r., I PUO 5/22
Standard: 64566 (pełna treść orzeczenia)