Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wynagrodzenie kuratora obowiązanego do rozliczenia podatku VAT; Wynagrodzenie kuratora będącego adwokatem dla nieznanego z miejsca pobytu dłużnika (art. 603[4] § 3 k.p.c.)

Wynagrodzenie kuratora procesowego (art. 91a u.k.s.c.) Wynagrodzenie kuratora (art. 179 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Jeżeli kuratorem strony, której miejsce pobytu nie jest znane jest adwokat, jego wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług.

Nie ma dostatecznego uzasadnienia dla obniżenia wynagrodzenia kuratora będącego podatnikiem podatku od towarów i usług w stosunku do stanu prawnego obowiązującego przed dniem 15 marca 2018 r., jak również różnicowania sytuacji kuratorów procesowych oraz kuratorów objętych regulacją art. 603[4] § 3 k.p.c., wobec wyrażonej w § 1 tego przepisu, ogólnej i odnoszącej się do wszystkich rodzajów kurateli reguły, że kuratorowi przysługuje wynagrodzenie. W rezultacie brak uregulowania dotyczącego podwyższenia o podatek od towarów i usług wynagrodzenia kuratorów procesowych, będących adwokatami (radcami prawnymi), należy uznać za lukę prawną, a w celu jej wypełnienia zastosować art. 603[4] § 3 k.p.c. per analogiam.

Uchwała SN z dnia 21 stycznia 2022 r., III CZP 37/22

Standard: 69074 (pełna treść orzeczenia)

Wynagrodzenie kuratora procesowego ustanowionego na podstawie art. 69 § 1 k.p.c., obowiązanego do rozliczenia podatku od towarów i usług, sąd podwyższa o kwotę tego podatku.

Brzmienie art. 603[4] § 3 k.p.c. nie powinno być ograniczane tylko do kuratora ustanawianego przez sąd rejestrowy. Przepis ten w § 1 wyraża bowiem ogólną regułę co do tego, że kuratorowi przysługuje wynagrodzenie co jest zasadą dla wszystkich rodzajów kurateli. W konsekwencji określoną w § 3 regułę nakazującą podwyższenie wynagrodzenia tych kuratorów, którzy są podatnikami obowiązanymi do rozliczenia podatku od towarów i usług o należną kwotę tego podatku należy uznać za zasadę w stosunku do wszystkich rodzajów kurateli. Brak uregulowania dotyczącego podwyższenia o podatek od towarów i usług wynagrodzenia kuratorów procesowych należy uznać za lukę prawną, a w celu jej wypełnienia stosować art. 603[4] § 3 k.p.c. per analogiam.

Mając na względzie, że w badanej sprawie problem dotyczy wyłącznie wynagrodzenia kuratora procesowego ustanowionego na podstawie art. 69 § 1 k.p.c. odpowiedź może dotyczyć wyłącznie tego kuratora, choć analogiczne rozwiązanie należy zastosować do innych kuratorów procesowych ustanawianych dla strony w postępowaniu cywilnym (np. 143-144 i  146, art. 450 § 3, art. 456 § 2, art.  460  § 2, art. 510 § 2, art. 802, art. 818, art. 928 k.p.c.)

Uchwała SN z dnia 5 listopada 2021 r., III CZP 68/20

Standard: 57617 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 642 słów. Wykup dostęp.

Standard: 83230

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.