Odwołanie do sądu w związku z bezczynnością organu rentowego (art. 477[9] § 4 k.p.c.)
Odwołanie od decyzji organów rentowych lub orzeczeń zespołów do orzekania o niepełnosprawności (art. 477[9] k.p.c.)
Odwołanie w związku z bezczynnością przysługuje tylko wówczas, gdy żądanie zostało zgłoszone w organie rentowym i nie zostało w terminie załatwione. Nie przysługuje natomiast odwołanie na to, że organ rentowy nie wydał decyzji w sprawie, w której przepisy zobowiązują go do działania z urzędu (np. waloryzacji świadczeń). W takim przypadku zainteresowany musi zgłosić w organie rentowym żądanie wykonania ustawowego obowiązku i od daty tego zgłoszenia biegnie dwumiesięczny termin do wydania decyzji.
W sytuacji, gdy organ rentowy wydał z urzędu decyzję i decyzję tą wykonał, nie jest dopuszczalne wniesienie w trybie art. 477[9] § 4 KPC odwołania do sądu na bezczynność tego organu tylko z tej przyczyny, że decyzja nie została zainteresowanemu doręczona. Doręczenie decyzji ma wpływ na bieg terminu do wniesienia odwołania i kwestia uchybień w tym zakresie powinna być brana pod uwagę przy badaniu terminowości wniesienia odwołania od decyzji podwyższającej świadczenie.
Postanowienie SN z dnia 24 września 2001 r., II UKN 560/00
Standard: 57480 (pełna treść orzeczenia)
Skarga na bezczynność organu rentowego, o której mowa w art. 477[9] § 4 KPC, przysługuje jedynie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Nie może zatem dotyczyć sprawy, która nie podlega właściwości organu rentowego, a taką jest sprawa z wniosku o wykreślenie hipoteki ustawowej z księgi wieczystej.
Skarga na bezczynność organu rentowego, o której mowa w art. 477[9] § 4 KPC, przysługuje jedynie w tych sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, które zostały wymienione w art. 476 § 2 KPC
Wyrok SN z dnia 13 listopada 1998 r., II UKN 302/98
Standard: 57483 (pełna treść orzeczenia)