Wniesienie odwołania od decyzji organów rentowych lub orzeczeń zespołów d/s orzekania o niepełnosprawności (art. 477 § 1 i 2 k.p.c.)
Odwołanie od decyzji organów rentowych lub orzeczeń zespołów do orzekania o niepełnosprawności (art. 477[9] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pismo ubezpieczonego spełniające wymagania określone w art. 477[10] § 1 k.p.c. oraz złożone w sposób i w terminie określonych w art. 477[9] § 1 k.p.c. organ rentowy przekazuje niezwłocznie właściwemu sądowi jako odwołanie od decyzji, bez względu na to, czy zostało zaadresowane do tego sądu.
Gdy organ rentowy uznaje odwołanie w całości za słuszne, to może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję i w tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu (art. 477[9] § 2 zdanie drugiej i trzecie).
Postanowienie SN z dnia 9 czerwca 2006 r., III UK 40/06
Standard: 57471 (pełna treść orzeczenia)
Czynność podjęta przez ubezpieczonego na piśmie lub do protokołu w terminie do złożenia odwołania, z której wynika, że nie zgadza się z decyzją organu rentowego, należy zakwalifikować jako odwołanie od decyzji (art. 477[9] § 1 k.p.c.).
Zgodnie z art. 477[9] § 1 k.p.c. odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Należy zwrócić uwagę na odformalizowanie tego środka prawnego. W odwołaniu nie trzeba wskazać żadnych konkretnych zarzutów, czy podstaw, a nawet wniosków. Wystarczy samo przejawienie niezadowolenia z decyzji organu rentowego i wyrażenie woli co do odmiennego rozstrzygnięcia. Jeżeli więc w terminie do złożenia odwołania ubezpieczony podejmuje na piśmie lub do protokołu czynność, z której wynika, że nie zgadza się z decyzją i uważa, że powinna być ona zmieniona lub uchylona, to należy taką czynność zakwalifikować jako odwołanie od decyzji. Konieczne jest więc ustalenie okoliczności dotyczących dokonania takiej czynności, w tym przede wszystkim zamiaru (woli) osoby ją podejmującej. Powinny być one ocenione w pierwszej kolejności przez organ rentowy, zwłaszcza gdy czynność dokonywana jest do protokołu sporządzonego przez ten organ.
Odpowiednia kwalifikacja czynności przed organem rentowym podlega kontroli sądu. Jeżeli więc organ rentowy nie nadał biegu odwołaniu od decyzji, gdyż potraktował czynność jako inny wniosek, to nie stoi to na przeszkodzie rozpoznaniu przez sąd takiego odwołania.
Wyrok SN z dnia 20 maja 2004 r., II UK 396/03
Standard: 57468 (pełna treść orzeczenia)