Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność wezwania zainteresowanego do udziału w sprawie w postępowaniu apelacyjnym

Strony i zainteresowani w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 477[11] k.p.c.)

Przekształcenia podmiotowe w sprawie odbywać się mogą jedynie w postępowaniu pierwszoinstancyjnym (art. 391 § 1 k.p.c.), co jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 28 kwietnia 2005 r., I UK 236/04 dotyczy także wezwania do udziału w sprawie zainteresowanego. Stanowisko to należy zaakceptować, albowiem wzywanie zainteresowanego do udziału w sprawie na etapie postępowania apelacyjnego byłoby niecelowe i nieracjonalne.

Postępowanie toczące się bez udziału zainteresowanego, na skutek zaniedbania obowiązku wezwania wynikającego z art. 477[11] § 2 zdanie drugie k.p.c., dotknięte jest nieważnością. Oczywistym jest, że do tej nieważności dochodzi już w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, a taka wada postępowania nie może być konwalidowana przez wezwanie tej strony do udziału w postępowaniu apelacyjnym. W razie zaistnienia takiej sytuacji sąd odwoławczy obowiązany jest z urzędu uwzględnić nieważność postępowania zaistniałą przed sądem pierwszej instancji (art. 378 § 1 k.p.c.), uchylić zaskarżony wyrok, znieść postępowanie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania (art. 386 § 2 k.p.c.), na co żadnego wpływu nie miałoby wezwanie zainteresowanego do udziału w postępowaniu apelacyjnym. 

Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2014 r., II UK 194/13

Standard: 57384 (pełna treść orzeczenia)

Przekształcenia podmiotowe, w tym również wezwanie do udziału w sprawie w charakterze zainteresowanego, obywać się mogą jedynie w postępowaniu pierwszoinstancyjnym (art. 391 § 1 k.p.c.)

Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2005 r., I UK 236/04

Standard: 57388 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.