Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność zawarcia ugody i wszczęcia postępowania pojednawczego (art. 477[12] k.p.c.)

Postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 477[8] – 477[14a]) Zawezwanie do próby ugodowej (art. 184 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

W stosunkach normowanych przez prawo ubezpieczeń społecznych strony nie mogą czynić sobie wzajemnych ustępstw ani w sposób dowolny, odbiegający od obowiązujących przepisów, przekształcać tych stosunków według swego uznania. Jest to następstwem faktu, że prawo ubezpieczeń społecznych – oparte na zasadzie tzw. sprawiedliwości rozdzielczej – jest regulowane za pomocą przepisów dwukierunkowo bezwzględnie obowiązujących, które nie mogą być w żadnym wypadku zastąpione lub zmodyfikowane wolą stron. Z tych właśnie przyczyn, a także z powodu przynależności prawa ubezpieczeń społecznych do sektora prawa publicznego, art. 477[12] k.p.c. wprowadza generalny, imperatywny zakaz zawierania ugód w postępowaniu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakaz ten rozszerza się także na postępowanie mediacyjne, co w praktyce oznacza, że wdrożenie tego postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest niedopuszczalne

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 27 lipca 2017 r., III AUa 398/17

Standard: 57296 (pełna treść orzeczenia)

Organ rentowy na skutek wniosku ubezpieczonego wyraził zgodę na zawarcie „układu ratalnego”, określającego warunki spłaty całości istniejącego zadłużenia, który nie jest jednak tożsamy z ugodą sądową. Jego zawarcie następuje w zupełnie w innym trybie i w oparciu o odmienne przepisy prawa.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., nr 1442 ze zm.), odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie na raty następuje w formie umowy pomiędzy organem rentowym, a płatnikiem składek. Zawarcie tego rodzaju umowy, z uwagi na fakt, iż stanowi ona polubowne uregulowanie spłaty zadłużenia składkowego, możliwe jest jedynie na etapie przedsądowym. Zgodnie z treścią art. 477[12] k.p.c., w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych zawarcie ugody jest niedopuszczalne.

Postanowienie SA w Szczecinie  z dnia 3 lipca 2017 r., III AUz 37/17

Standard: 57297 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58126

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.