Zgłoszenie nowego żądania po wniesieniu odwołania od decyzji w sprawie z zakresu ubezpieczenia społecznego (art. 477[10] § 2 k.p.c.)
Warunki formalne odwołania; zgłoszenie nowego żądania (art. 477[10] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie istnieją podstawy do przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w trybie art. 477[10] § 2 k.p.c. wniosku ubezpieczonej o przyznanie prawa do renty socjalnej, gdyż w okolicznościach sprawy można uznać, iż zasadniczo żądanie tej treści zostało zawarte w pierwotnym wniosku rentowym z dnia 1 lutego 2017 r. (skoro ubezpieczone była zainteresowania uzyskaniem jakiegokolwiek świadczenia rentowego) i organ rentowy już wówczas mógł i powinien rozważyć kwestię uprawnień odwołującej się także do tego świadczenia.
Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2021 r., II USKP 58/21
Standard: 59266 (pełna treść orzeczenia)
Zarzuty apelacji oparte wyłącznie na nowych twierdzeniach, ujawnione już po wydaniu decyzji rentowej, która nie była oparta na tych nowych okolicznościach, a przez to nierozpoznanym przez organ rentowy, nie mogą być przedmiotem osądu apelacyjnego. Tego rodzaju nowości faktyczne, tj. nowe twierdzenia ubezpieczonego po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, które zostały zgłoszone w toku postępowania apelacyjnego, należy traktować jako nowe okoliczności sprawy i dotychczas nierozpoznane przez organ rentowy żądanie przyznania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które sąd ubezpieczeń społecznych mógł zakwalifikować jako wymagające przekazania do rozpoznania organowi rentowemu w trybie art. 477[10] § 2 k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 3 lutego 2021 r., I USK 85/21
Standard: 57455 (pełna treść orzeczenia)