„Sprawy ze stosunków z zakresu prawa pracy” (art. 1 k.p.c.) a „sprawy z zakresu prawa pracy” (art. 476 § 1 k.p.c.)
„Sprawy ze stosunków z zakresu prawa pracy”; o roszczenia związane ze stosunkiem pracy (art. 1 k.p.c.; art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c. i art. 242 k.p.)
Sprawy z zakresu prawa pracy to zaś nie tylko sprawy dotyczące indywidulanych stosunków pracy łączących pracownika z pracodawcą, ale również sprawy z zakresu zbiorowego prawa pracy normującego relacje zachodzące między związkami zawodowymi i ich organizacjami a pracodawcami i ich organizacjami.
Wyrok SN z dnia 16 marca 2022 r., II PSKP 47/21
Standard: 81913 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z przepisem art. 476 § 2 i 3 k.p.c. sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych są sprawy zainicjowane odwołaniami od decyzji organów rentowych lub sprawy wszczęte wskutek niewydania przez te organy decyzji we właściwym terminie. Postępowanie przed sądem musi zatem być poprzedzone postępowaniem przed organem rentowym dotyczącym prawa do danego świadczenia, a zainicjowanym wnioskiem osoby ubiegającej się o świadczenie.
Ubezpieczony nie może dochodzić świadczeń z ubezpieczenia społecznego bezpośrednio przed sądem z pominięciem postępowania przed organem rentowym. Występuje tu czasowa niedopuszczalność drogi sądowej – strona może wystąpić do sądu dopiero z odwołaniem od niekorzystnej dla siebie decyzji organu rentowego lub w razie bezczynności tego organu. Ponadto, stosownie do treści przepisu art. 477[10] § 2 k.p.c., jeżeli ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, dotychczas nie rozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje go do rozpoznania organowi rentowemu.
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 30 marca 2017 r., VI U 706/16
Standard: 9591 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56799