Przebieg ustnych zeznań (art. 271 § 1 k.p.c.)
Przebieg ustnych zeznań; zeznania osób głuchych i niemych (art. 271 k.p.c.)
Art. 271 § 1 k.p.c. może zostać naruszony wówczas, gdy strona zostanie pozbawiona możliwości zadawania świadkowi pytań uzupełniających, a nie wtedy, gdy sąd, przed którym świadek zeznaje, ograniczy się do pytań mających na celu ustalenie, co i z jakiego źródła wiadomo świadkowi oraz nie zada temu świadkowi pytań, których zadania oczekuje strona. To przede wszystkim na stronach, zgodnie z art. 232 k.p.c. oraz art. 217 § 1 k.p.c., ciąży bowiem obowiązek wskazywania dowodów i przytaczania okoliczności dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą one skutki prawne.
Wyrok SN z dnia 8 sierpnia 2018 r., I UK 193/17
Standard: 56271 (pełna treść orzeczenia)
Art. 271 § 1 k.p.c., przepis ten stanowi podstawę prawną, umożliwiającą stronom zadawanie pytań do świadków. Nie oznacza to wszakże, że uprawnienie to ma charakter nieograniczony, bowiem zakres postępowania dowodowego ograniczony jest wyłącznie do faktów mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy (vide: art. 227 k.p.c.), zaś przedmiot konkretnego dowodu z zeznań świadka wyznacza dodatkowo treść postanowienia dowodowego (art. 236 k.p.c. w zw. z art. 258 k.p.c.). W tych granicach przebieg postępowania dowodowego podlega kontroli Przewodniczącego, którego nie tylko prawem, ale i obowiązkiem jest reagowanie na zachowania stron, które przedmiotem dowodu czynią okoliczności pozostające poza tak zdefiniowanymi granicami.
Jeśli intencją skarżącej było poddanie kontroli instancyjnej czynności Przewodniczącego w tym zakresie, winna po uprzednim zgłoszeniu zastrzeżenia w trybie art. 162 k.p.c., sformułować odnoszący się wyłącznie do tego zagadnienia ( a nie dla uzasadnienia zarzutu braku bezstronności sędziego ) wyodrębniony zarzut apelacyjny,
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2013 r., I ACa 635/11
Standard: 56272 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56270