Solidarna odpowiedzialność posiadacza i kierującego pojazdem (art. 441 k.c.)
Odpowiedzialność posiadacza mechanicznego środka komunikacji, wypadek (art. 436 k.c.) Odpowiedzialność solidarna za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (art. 441 k.c.)
W tych przypadkach, w których wypadek samochodowy został zawiniony przez kierującego, poszkodowany może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym zarówno przeciwko posiadaczowi, jak i przeciwko kierującemu pojazdem. Odpowiadają oni solidarnie za wyrządzoną szkodę (zgodnie z art. 441 § 1 KC). Ale ubezpieczyciel już nie, bo odpowiada jedynie tak jak kierowca, ale na podstawie stosunku umownego - umowy ubezpieczenia OC.
Odpowiedzialność cywilna kierującego nie zostaje wyłączona przez odpowiedzialność posiadacza. Z uwagi na oparcie odpowiedzialności cywilnej posiadacza na zasadzie ryzyka, dochodzenie od niego naprawy szkody jest w praktyce łatwiejsze. Nie wymaga bowiem udowodnienia winy, jak w przypadku żądań kierowanych do kierującego pojazdem.
Kierujący pojazdem mechanicznym, który nie jest posiadaczem pojazdu, odpowiada wobec poszkodowanego na zasadzie winy, to jest na podstawie art. 415 KC.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 13 marca 2018 r., I ACa 157/17
Standard: 56172 (pełna treść orzeczenia)
Jeśli posiadacz zależny pojazdu mechanicznego powierzył kierowanie nim innej osobie, która wyrządziła szkodę w związku z jego ruchem, to jej odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę opiera się na zasadzie winy (art. 415 k.c.). W takiej sytuacji ponoszenie deliktowej odpowiedzialności przez posiadacza zależnego pojazdu mechanicznego oraz przez kierującego pojazdem bezpośredniego sprawcę szkody ma ten skutek, że odpowiedzialność obu tych podmiotów jest solidarna (art. 441 § 1 k.c.).
Uchwała SN z dnia 22 kwietnia 2005 r., III CZP 99/04
Standard: 33254 (pełna treść orzeczenia)