Wykonanie prawa pierwokupu (art. 600 § 1 k.c.)
Skutki wykonania prawa pierwokupu (art. 600 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
U podstaw rozwiązania przewidującego dojście do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowy sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią, leży założenie o istnieniu w tym zakresie między zobowiązanym a uprawnionym konsensu.
Innymi słowy, oświadczenie woli uprawnionego o wykonaniu prawa pierwokupu, aby mogło doprowadzić do zawarcia między zobowiązanym a uprawnionym umowy sprzedaży o wspomnianej treści, powinno zawierać akceptację postanowień umowy sprzedaży zawartej między zobowiązanym a osobą trzecią.
Dochodząca do skutku w wyniku wykonania prawa pierwokupu umowa sprzedaży między zobowiązanym a uprawnionym jest umową odrębną w stosunku do umowy sprzedaży zawartej przez zobowiązanego z osobą trzecią, jakkolwiek ma w zasadzie taką samą treść.
Wyrok SN z dnia 8 marca 2012 r., III CSK 292/11
Standard: 67263 (pełna treść orzeczenia)
W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie ma szczególnych przepisów regulujących sposób wykonania prawa pierwokupu i jego skutki, zatem ma zastosowanie art. 600 § 1 k.c., który odnosi się wprost do umowy sprzedaży. Do umowy zamiany nie może być stosowany nawet przez analogię ze względu na brak przedmiotu świadczenia wzajemnego po stronie uprawnionego do pierwokupu; zamiana dotyczy prawa do rzeczy oznaczonej co do tożsamości i przedmiotem świadczenia wzajemnego dysponuje wyłącznie osoba trzecia. Przyjęcie więc, że na podstawie art. 17[2] ust. 6 u.s.m. prawo pierwokupu przysługuje nie tylko w razie umowy sprzedaży udziału we własnościowym prawie do lokalu, ale również w przypadku zamiany, powodowałoby niewykonalność tego prawa, a nie można przypisywać ustawodawcy zamiaru ustanowienia niewykonalnego prawa pierwokupu.
Uchwała SN z dnia 19 marca 2010 r., III CZP 5/10
Standard: 56132 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56123
Standard: 56128
Standard: 56142
Standard: 56127
Standard: 56124