Zabezpieczenie nowacyjne
Udzielenie zabezpieczenia (art. 730 k.p.c.)
Obowiązany wykonując postanowienie zabezpieczające o charakterze nowacyjnym zaspokaja uprawnionego, ale nie jest to zaspokojenie definitywne, lecz prowizoryczne i warunkowe. Gdyby bowiem uprawniony, który w toku postępowania uzyskał zabezpieczenie swojego roszczenia, cofnął pozew, jak też gdyby pozew został zwrócony albo odrzucony albo powództwo oddalono lub postępowanie umorzono, to zgodnie z art. 746 § 1 k.p.c., obowiązanemu przysługuje przeciwko uprawnionemu roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej wykonaniem zabezpieczenia, przy czym roszczenie to wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od dnia jego powstania.
Wykonanie przez obowiązanego postanowienia zabezpieczającego roszczenie o rentę nie może być zatem uznane za naprawienie szkody i nie może prowadzić do powstania roszczenia regresowego przeciwko dłużnikowi odpowiadającemu solidarnie z obowiązanym.
Wyrok SO w Białymstoku z dnia 28 stycznia 2016 r., II Ca 1102/15
Standard: 56090 (pełna treść orzeczenia)
Udzielenie zabezpieczenia nowacyjnego stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 731 k.p.c., zgodnie z którą zabezpieczenie nie może prowadzić do zaspokojenia roszczenia. W przypadku zabezpieczeń nowacyjnych chodzi o stworzenie na czas trwania procesu nowej, prowizorycznej sytuacji, w której obowiązany zobowiązany jest do zapłaty jednorazowo albo okresowo pewnej sumy pieniężnej. Celem zabezpieczenia w tym przypadku nie jest zapewnienie egzekucyjnego wykonania przyszłego wyroku, lecz natychmiastowe tymczasowe zapewnienie uprawnionemu ochrony. Przykładowo w sprawach o alimenty zabezpieczenie może prowadzić do zapewnienia uprawnionemu środków zaspokajających jego podstawowe potrzeby.
Udzielenie zabezpieczenia nowacyjnego nie zwalnia uprawnionego z obowiązku zwrotu otrzymanego świadczenia w przypadku oddalenia powództwa oraz naprawienia szkody wyrządzonej wykonaniem zabezpieczenia (art. 746 k.p.c.).
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 31 lipca 2013 r., II Cz 62/13
Standard: 58722 (pełna treść orzeczenia)