Wpisanie do protokołu rozstrzygnięcia bez spisywania odrębnej sentencji (art. 356 k.p.c.)
Postanowienia sądu (art. 354 – 362[1] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeżeli postanowienie zostaje wydane na rozprawie należy sporządzić odrębną sentencję, która winna być podpisana przez skład orzekający. Wyjątek od tej zasady wprowadza jedynie przepis art. 356 k.p.c., który stanowi, że rozstrzygnięcia zawarte w postanowieniach niekończących postępowania w sprawie, wydanych na posiedzeniach jawnych, wpisuje się do protokołu bez spisywania odrębnej sentencji, jeżeli nie przysługuje na nie zażalenie. Te ostatnie postanowienia nie wymagają również podpisu całego składu orzekającego. Wystarczy podpis przewodniczącego i protokolanta w protokole posiedzenia (rozprawy).
Postanowienie o oddaleniu wniosku o uchylenie grzywny, a właściwie o odmowie zwolnienia świadka od grzywny, nie jest postanowieniem kończącym postępowanie, ale zaskarżalnym (art. 394 § 1 pkt 5 k.p.c.). Nie może zatem być zamieszczone w protokole, a wymaga sporządzenia odrębnej sentencji, podpisanej przez skład sądzący, przed którym odbyła się rozprawa. Dopóki sentencja takiego orzeczenia nie jest podpisana przez sędziów (sędziego), orzeczenie nie istnieje, a ogłoszenie go jest pozbawione skutków prawnych (zob. uchwała SN z 26 września 2000 r., III CZP 29/00; uchwała SN z 13 marca 2002 r., III CZP 12/02, a zwłaszcza postanowienie SN z 21 marca 2003 r., III CZP 84/02).
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 2 grudnia 2016 r., VIII Gz 282/16
Standard: 55880 (pełna treść orzeczenia)
W protokole rozprawy Sąd Okręgowy zamieścił postanowienie o odrzuceniu sprzeciwu pozwanego od nakazu zapłaty wydanego w rozprawie, jednakże postanowienie takie nie mogło być – jako kończące postępowanie i zaskarżalne, wciągnięte do protokołu rozprawy i w konsekwencji, jako pozbawione podpisu sędziego, musi być uznane za nieistniejące (art. 356 k.p.c.).
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 17 listopada 2016 r., I ACa 709/16
Standard: 55879 (pełna treść orzeczenia)