Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie w oświadczeniu o ustanowieniu fundacji wartości środków majątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej

Oświadczenie o ustanowieniu fundacji (art. 3 u.f)

Jeżeli fundator przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację od chwili jej ustanowienia, to w oświadczeniu o ustanowieniu fundacji, nie ma obowiązku określenia wartości środków majątkowych przeznaczonych do prowadzenia tej działalności.

Przepis art. 3 ust. 2 u.fund. stanowi, że w oświadczeniu ustanowieniu fundacji fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. 

Przepis art. 5 ust. 5 u.fund., dopuszczając możliwość prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej w rozmiarach służących realizacji jej celów, stanowi natomiast, że jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż 1000 zł.

Z treści art. 3 ust. 2 u.fund. nie wynika, aby fundator w oświadczeniu o ustanowieniu fundacji, wskazując składniki majątkowe stanowiące fundusz założycielski fundacji, miał obowiązek odrębnego oznaczenia wartości środków majątkowych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli fundacja zamierza ja podjąć z chwila ustanowienia. Przytoczony przepis interpretowany w powiązaniu z art. 5 ust. 5 u.fund. daje natomiast jedynie podstawę do wniosku, że wartość funduszu założycielskiego nie może być niższa niż 1000 zł, jeżeli fundacja zamierza od początku prowadzić działalność gospodarcza. 

To oznacza, że fundator – w wypadku, gdy przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację od chwili jej ustanowienia – nie ma obowiązku w oświadczeniu o ustanowieniu fundacji określić odrębnie wartości środków majątkowych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przepis art. 5 ust. 1 zdanie pierwsze reguluje obligatoryjna treść statutu. Statut każdej fundacji musi określać jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Przepis art. 5 ust. 1 zdanie drugie stanowi natomiast, że statut – obok minimalnej treści mającej charakter obligatoryjny – może za zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji. Wystarczy zatem, że fundator, który z zasady osobiście opracowuje statut, zamieści w nim – przewidując możliwość prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej od chwili jej powstania – postanowienie, w którym odrębnie oznaczy wartość środków majątkowych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej, respektując wymóg określony w art. 5 ust. 5 u.fund. Jeżeli fundator, określając wartość tych środków w statucie, posłużył się formułą – jak w statucie fundacji „S." – że „z funduszu założycielskiego można przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej nie więcej niż połowę funduszu", to nie ma potrzeby określania minimalnej wartości tych środków, ponieważ wynika ona z ustawy o fundacjach.

Postanowienie SN z dnia 9 kwietnia 2003 r., I CKN 281/01

Standard: 55305 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.