Odnotowanie zastawu rejestrowego na pojeździe w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (art. 12 ust. 1 u.z.r.r.z)
Zastaw rejestrowy; ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (art. 308 k.c.)
Niezamieszczenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu mechanicznego, adnotacji o ustanowieniu na tym pojeździe zastawu rejestrowego, nie ma znaczenia dla oceny skuteczności tego zastawu.
Użyty w art. 12 ust. 1 u.z.r.r.z. zwrot „w razie ustanowienia zastawu” niewątpliwie określa sytuację, w której zastaw został już ustanowiony.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.z.r.r.z. do ustanowienia zastawu rejestrowego dochodzi przez zawarcie umowy zastawniczej i wpis zastawu do rejestru zastawów. Wpis ten – na co powołany przepis wskazuje wyraźnie – ma charakter konstytutywny.
Z art. 12 ust. 1 u.z.r.r.z. nie da się wyprowadzić wniosku, że takie samo znaczenie ma ujawnienie zastawu rejestrowego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Sprzeciwia się temu konstrukcja tego przepisu, z którego wynika, że ujawnienie to jest czynnością następczą, wtórną wobec aktu ustanowienia zastawu rejestrowego. Wyrazem odmiennego charakteru tej czynności jest również sposób określenia jej przez ustawodawcę.
Ujawnienie zastawu rejestrowego w dowodzie rejestracyjnym następuje nie przez dokonanie wpisu, lecz „odnotowanie” o nim wzmianki w tym dokumencie. Posłużenie się tym terminem nie jest więc tylko zwykłym zabiegiem stylistycznym, ale wyraźnym wskazaniem na mniejszą doniosłość oznaczanej nim czynności.
Niezamieszczenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu mechanicznego adnotacji o ustanowieniu na tym pojeździe zastawu rejestrowego, nie ma znaczenia dla oceny skuteczności tego zastawu. Adnotacja taka ma jedynie charakter informacyjny. Ułatwia ona potencjalnemu nabywcy ustalenie stanu prawnego nabywanego pojazdu, wzmacniając jednocześnie ochronę uprawnień zastawnika.
Wyrok SN z dnia 1 października 2003 r., II CK 53/02
Standard: 55271 (pełna treść orzeczenia)