Obowiązek osoby prowadzącej zakład gastronomiczny nienarażania klientów na utratę zdrowia lub życia
Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności deliktowej (art. 415 k.c.)
Obowiązek osoby prowadzącej zakład gastronomiczny nienarażania klientów na utratę zdrowia lub życia może wynikać nie tylko z ustawy, ale również z poczucia rozsądku, popartego zasadami doświadczenia życiowego, które nakazują unikać zbędnego ryzyka oraz podejmować czynności zapobiegające możliwości powstania zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka.
Bezprawność pojmuje się w prawie cywilnym szeroko jako niezgodność zachowania się sprawcy z porządkiem prawnym. Zakresem bezprawności nie są więc objęte tylko naruszenia zawartych w przepisach – różnych zresztą gałęzi prawa – zakazów czy nakazów, adresowanych do ogółu lub określonych podmiotów, ale ponadto naruszenia zasad współżycia społecznego. Ogólny zakaz niewyrządzenia szkody drugiemu uzasadnia – w konkretnych okolicznościach sprawy – podjęcie niezbędnych czynności zapobiegających możliwości powstania szkody na osobie lub w mieniu.
Omawiane obowiązki wynikają z faktu, iż pozwani organizują – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – dyskoteki, które gromadzą większą liczbę ludzi, przeważnie w młodym wieku. W tym samym lokalu, na innym poziomie, znajduje się restauracja. Zdrowy rozsądek, wsparty doświadczeniem zdobytym przez pozwanych, którzy zajmują się tym profesjonalnie, w pełni uzasadnia postawienie im wymagań zachowania szczególnej ostrożności w zapewnieniu uczestnikom imprezy bezpieczeństwa. Nie jest istotne, jaką liczbę osób mają zatrudnić pozwani w celu zapewnienia tego bezpieczeństwa, rzecz w tym, że w dniu zdarzenia ta liczba nie była odpowiednia, skoro – jak bezspornie ustalono – tylko jedna osoba pilnowała porządku w pomieszczeniach na dwóch poziomach. Te same zasady doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez wymagają, aby osoby zatrudnione do pilnowania porządku i zapewnienia bezpieczeństwa wyróżniały się spośród innych, co bez wątpienia ma oddziaływanie prewencyjne. Powinny to być osoby odpowiednio w tym celu przeszkolone. Nie można też zaprzeczyć, że obowiązek przedsięwzięcia działań zapobiegających powstaniu tego typu zdarzeń, jakie miały miejsce dnia 1 grudnia 2000 r., nakazuje zainstalować urządzenia monitorujące, wprowadzenie zakazu przenoszenia szklanek do sali tanecznej itp.
Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2003 r., III CK 430/03
Standard: 55249 (pełna treść orzeczenia)