Rozwiązanie umowy o dożywocie po zbyciu nieruchomości obciążonej dożywociem
Rozwiązanie umowy dożywocia (art. 913 § 2 k.c.) Zmiana dożywocia na rentę w razie zbycia nieruchomości przez zobowiązanego (art. 914 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Rozwiązanie umowy o dożywocie nie jest dopuszczalne po zbyciu nieruchomości obciążonej dożywociem.
Wyrok SO w Gliwicach z dnia 9 maja 2018 r., III Ca 64/18
Standard: 73563 (pełna treść orzeczenia)
Rozwiązanie umowy o dożywocie nie jest dopuszczalne po zbyciu nieruchomości obciążonej dożywociem.
Sąd Apelacyjny w obecnym składzie akceptuje pogląd wyrażony w tym zakresie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 marca2004r., II CK 91/03 oraz podziela argumentację prawną, zawartą w jego uzasadnieniu.
Pomiędzy nabywcą nieruchomości obciążonej prawem dożywocia a dożywotnikiem nie istnieje możliwość zwrotnego przejścia własności. Nabywca wstępuje w stosunek dożywocia, ale nie staje się stroną umowy o dożywocie. Jest zobowiązany wobec dożywotnika w wyniku zawarcia dwóch umów, z których pierwsza go nie dotyczyła, a druga nie była umową o dożywocie. W konsekwencji strona powodowa mogłaby wystąpić z roszczeniem o rozwiązanie umowy dożywocia, gdyby jednocześnie na podstawie art. 58 k.c., względnie art. 59 k.c. doprowadziła do unicestwienia umowy / w rozważanym przypadku- umów/ zbycia nieruchomości przez pierwotnych nabywców.
W konsekwencji powództwo skierowane przeciwko M. K. o rozwiązanie umowy dożywocia z wyżej wskazanych przyczyn podlegało oddaleniu.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2017 r., VI ACa 1632/17
Standard: 73562 (pełna treść orzeczenia)