Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pożytki naturalne jako rzecz przyszła będąca przedmiotem obrotu

Pożytki naturalne i cywilne rzeczy (art. 53 k.c.)

Rzeczy przyszłe, zgodnie z nazwą mają powstać dopiero w przyszłości- przez wyprodukowanie wytworzenie , zbudowanie (czy urodzenie zwierzęcia ), nie istnieją w chwili dokonywania czynności prawnej. Ww wielu umowach chodzi o rzeczy przyszłe ,np. w umowie kontraktacji i najpopularniejszej-umowie sprzedaży pożytków rzeczy naturalnych, np. zasianego zboża na polu. O rzeczy przyszłe chodzi też w umowie dostawy ( wytworzenie w przyszłości rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz ich dostarczanie częściami albo periodycznie)-art. 605 k.c.

Rzecz przyszła jest z zasady pożytkiem naturalnym rzeczy, czyli stanowi normalny przychód z rzeczy ,osiągnięty zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki. W razie zawarcia umowy o przeniesienie własności rzeczy przyszłej umowa jest ważna ale skutek rzeczowy ( rozporządzenie własnością ) może nastąpić dopiero z powstaniem (wytworzeniem ) rzeczy. Sprzedaż takiej rzeczy następuje pod warunkiem. Ważnie jest zatem zawarta umowa o skutkach zobowiązujących , a spełnienie warunku powoduje skutek rozporządzający (art. 155 § 2 k.c.). Podobnie jak dla rzeczy oznaczonych gatunkowo, brak rzeczy nie wiąże się z ważnością ( nieważnością ) umowy, lecz ze skutkiem rzeczowym tej umowy.

Przedmiotem sprzedaży, zgodnie z art. 535 k.c., są rzeczy; części składowe rzeczy nie mogą być przedmiotem sprzedaży (art. 47 k.c.). Pożytki naturalne stanowiące normalny przychód z rzeczy, np. płody rolne jako rzecz przyszła mogą być przedmiotem obrotu.

Pożytki naturalne jako ruchomości , z chwilą odłączenia od rzeczy i utracenia statusu części składowej stają się ruchomościami, które mogą występować samodzielnie w obrocie, będąc przedmiotem sprzedaży lub innych czynności prawnych prowadzących do rozporządzenia. 

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 27 marca 2014 r., I ACa 14/14

Standard: 55020 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.