Podstawa sporu stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia a podstawa powództwa; podstawa żądania

Podstawa sporu stanowiąca przedmiot rozstrzygnięcia; tożsamość stron i roszczeń

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wskazanie w art. 366 k.p.c., że chodzi o związek rozstrzygnięcia z podstawą sporu a nie z podstawą powództwa jednoznacznie wskazuje, że pojęcia "podstawa sporu" i "podstawa powództwa" nie mogą być identyfikowane.

Podstawę powództwa tworzą okoliczności faktyczne, które zostały zgłoszone przez powoda jako uzasadnienie jego żądania i podlegają weryfikacji w toku procesu w wyniku konfrontacji z dowodami a następnie odpowiednimi normami prawa materialnego.

Pojęcie podstawa sporu uwzględnia natomiast stanowisko strony przeciwnej. Sąd orzekając musi bowiem stwierdzić na czym polega spór, ustalić, o co strony się spierają. Stąd art. 366 k.p.c. stanowi o podstawie sporu, a nie o podstawie powództwa. Termin nie może też być utożsamiany z podstawą faktyczną i prawną orzeczenia sądowego, gdyż podstawy te wyrażają jedynie motywy takiego, a nie innego rozstrzygnięcia (por. wyrok SN z dnia 22 lutego 2017 r., IV CSK 316/16)

Wyrok SN z dnia 12 października 2017 r., IV CSK 705/16

Standard: 27897 (pełna treść orzeczenia)

Wskazanie w art. 366 k.p.c., że chodzi o związek rozstrzygnięcia z podstawą sporu a nie z podstawą powództwa jednoznacznie wskazuje, że pojęcia „podstawa sporu” i „podstawa powództwa” nie mogą być identyfikowane. Podstawę powództwa tworzą okoliczności faktyczne, które zostały zgłoszone przez powoda jako uzasadnienie jego żądania (art. 187 § 1 pkt 2 k.p.c.) i jest to twór subiektywny, podlegający weryfikacji w toku procesu w wyniku konfrontacji z dowodami a następnie odpowiednimi normami prawa materialnego.

Pojęcie podstawa sporu uwzględnia natomiast stanowisko strony przeciwnej, Sąd orzekając musi bowiem stwierdzić na czym polega spór, ustalić, o co strony się spierają. Stąd art. 366 k.p.c. stanowi o podstawie sporu, a nie o podstawie powództwa. Termin nie może też być utożsamiany z podstawą faktyczną i prawną orzeczenia sądowego, gdyż podstawy te wyrażają jedynie motywy takiego a nie innego rozstrzygnięcia; motywy te powinny wskazywać jaka jest podstawa sporu. Podstawa faktyczna i prawna rozstrzygnięcia jest niewątpliwie pojęciem szerszym od pojęcia podstawy sporu.

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2017 r., IV CSK 316/16

Standard: 54946 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54944

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54947

Komentarz składa z 47 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54952

Komentarz składa z 135 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51671

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.