Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności(art. 783 k.p.c.)

Postępowanie klauzulowe (art. 781 - art. 787[2] k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Art. 783 § 2 k.p.c. upoważnia Ministra Sprawiedliwości jedynie do określenia brzmienia (treści) klauzuli wykonalności, nie może zatem stanowić podstawy prawnej do nałożenia dodatkowych obowiązków na stronę czynną postępowania klauzulowego, związanych z koniecznością wskazywania numerów indywidualizujących, ani też na sąd, związanych z koniecznością poszukiwania tych numerów we właściwym rejestrze. Zagadnienia te wybiegają bowiem poza granice udzielonej delegacji ustawowej. Jeżeli natomiast numery te zostały już ustalone w postępowaniu rozpoznawczym wówczas ich ujawnienie w klauzuli wykonalności ma charakter wyłącznie techniczny. 

Uchwała SN z dnia 30 maja 2014 r., III CZP 22/14

Standard: 67960 (pełna treść orzeczenia)

Redakcja art. 783 § 1 k.p.c. wskazuje na to, że oznaczenie zakresu egzekucji w klauzuli wykonalności nie jest obowiązkowe. Zakres ten należy wskazać tylko wówczas, gdy istnieje taka potrzeba. Potrzeba taka powstanie, gdy sąd w postępowaniu klauzulowym stwierdzi istnienie okoliczności wskazujących na ograniczenie odpowiedzialności dłużnika ( np. ponoszenie odpowiedzialności z określonych przedmiotów lub do ich wartości). 

Brak oznaczenia, w myśl art. 783 § 1 k.p.c., należy interpretować w ten sposób, że tytuł wykonawczy uprawnia do prowadzenie egzekucji w całości.

Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 31 marca 2014 r., II Cz 77/14

Standard: 54859 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 168 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54857

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.